Milan Kubek reaguje na nového ministra zdravotnictví. Pan Arenberger je zkušený manažer, říká

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia.cz

Prezident Miloš Zeman (76) dnes na Hradě jmenoval nového ministra zdravotnictví. Tím se po Janu Blatném (51), jež byl na postu od října 2020, stal lékař Petr Arenberger (62). Ten je nakloněn ruské vakcíně Sputnik V a rád by provedl klinickou studii. "My můžeme doporučit pacientům pouze takové léky a očkovací látky, které jsou zaregistrovány Evropskou lékovou agenturou," uvedl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) a řekl, co si o novém ministrovi zdravotnictví myslí.

Už 10. března prezident Miloš Zeman vyzval premiéra Andreje Babiše, aby na ministerstvu zdravotnictví provedl výměnu. Tak se 7. dubna skutečně stalo a dosavadní ministr zdravotnictví Jan Blatný byl nahrazen lékařem Petrem Arenbergerem, jehož jméno bylo v souvislosti s postem skloňováno už v minulosti.

Předseda vlády poslal Blatnému v poslední době několik vytýkacích dopisů. V nich ho kritizoval mimo jiné za podle něj příliš přísné podmínky pro podávání experimentálních léků na covid-19 nebo za postup při tendru na testy pro školy. Prezidentovi se pak nelíbilo, že Jan Blatný nechce v Česku používat ruskou vakcínu Sputnik V.

"Pan profesor Arenberger je zkušený manažer, ředitel Vinohradské nemocnice, uznávaný dematolog a odborník. Tak jako každému ministrovi mu Česká lékařská komora nabídne svou pomoc a já si přeji, aby na rozdíl od docenta Blatného pan Arenberger o pomoc ČLK stál," uvedl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Petr Arenberger je ruské očkovací látce nakloněn a rád by provedl klinickou studii. "Vím o řadě pacientů, kteří na Sputnik čekají. Rozumné řešení vidím v tom, že by se udělala rozsáhlá klinická studie na větším počtu pacientů, kdy obě strany vědí, že jdou do experimentálního preparátu, kterému nějaké to razítko chybí, a vstupují do toho dobrovolně," uvedl nový ministr zdravotnictví už před časem pro Novinky.cz.

"Pozice České lékařské komory je v této věci jasná. My můžeme doporučit pacientům pouze takové léky a očkovací látky, které jsou zaregistrovány Evropskou lékovou agenturou," reagoval na tuto informaci pro ŽivotvČesku.cz šéf ČLK Milan Kubek.

Vláda ANO a ČSSD dnes odpoledne projedná plán na rozvolňování opatření proti covidu-19 v o...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.