Milan Kubek reaguje na rozvolnění od 12. dubna: Když to pokazíme a epidemie zase vzplane, zkazíme si léto
Podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (42) se Česko po 12. dubnu dostane do stavu, kdy se počítá s návratem žáků do lavic a následně se může postupně začít rozvolňovat, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz Podle šéfa České lékařské komory je nutné vyvarovat se chyb. "Když to pokazíme a epidemie zase vzplane, tak si pokazíme i léto," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek (53) s tím, že v případě změn je nutné na ně umět rychle reagovat.
Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v Česku v pátek klesl na 6530, což je nejméně od 21. února. Množství pacientů klesá už čtvrtý den v řadě. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka je Česko v cílové rovince a začne se pomalu rozvolňovat. "Počítám, že 12. dubna by měly padnout dvě věci. Měly by se vrátit děti do škol. A dále skončit uzávěra mezi okresy plus zákaz vycházení, což je podle nouzového stavu. Měl by tedy skončit nouzový stav a jako vláda nebudeme už žádat o prodloužení a následně od 19. dubna by měla být další etapa návratu do škol. Teoreticky potom vzniká prostor pro další rozvolňování," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.
Se zásadním rozvolněním nesouhlasí Milan Kubek, který varuje před přílišným optimismem a k rozvolnění by byl zdrženlivější. Přitom reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie, se snížilo z pátečních 0,85 k sobotním 0,78, a je tak nejnižší od 19. ledna.
"Asi základní problém je, že se na začátku března nepřistoupilo ke čtrnáctidennímu uzavření továren. Mohli jsme na tom být lépe, mít hezčí Velikonoce a čísla nových případů mohla klesat rychleji. Vnímám, že politická vůle k potřebě nouzového stavu klesá, ale neznamená to, že budeme mít v polovině dubna vyhráno. Počty nových případů jsou stále velmi vysoké, málo se testuje relevantními PCR testy, jejichž pozitivita je stále velmi vysoká. Velké množství případů uniká, nefunguje nám trasování. Až se zruší mimořádný stav, bude to náročné na disciplínu všech. Když to pokazíme a epidemie zase vzplane, tak si pokazíme i léto. Jednodušší by bylo, kdyby nouzový stav pokračoval, ale vnímám, že lidé mají jen určitou míru trpělivosti," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf ČLK Milan Kubek s tím, že s návratem dětí do škol je důležité důkladně testovat.
"Pokud jsou opatření striktní a dodržují se, stačí kratší dobu. Pokud jsou polovičatá, tak dostat epidemii pod kontrolu trvá déle. Je důležité, že se budou děti vracet do školy postupně a že tam bude testování. Přijde mi trošku nelogické, že se děti budou testovat dvakrát týdně, zatímco zaměstnanci průmyslu se budou testovat jednou týdně. Není možné opakovat podzimní chybu, kdy děti šly do školy v listopadu, aniž by se zavedla jakákoliv opatření. Teď už jsme snad poučenější. Co rozvolňovat dál? Asi by měly přijít na řadu služby. Aby si člověk mohl dojít k holiči či na pedikúru. Asi se rozvolní nějaký maloobchod. Ale bude stále platit to, že bychom měli být opatrní, sledovat, co se děje, a v momentě, kdy by se čísla začala zhoršovat, je potřeba rychle zareagovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory.
Od loňského 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, bylo potvrzeno už zhruba 1,55 milionu případů covidu-19. Zemřelo dohromady 26.867 lidí s covidem-19. Počet podaných dávek očkování proti této nemoci od prosincového začátku vakcinace dosáhl k pátečnímu večeru zhruba 1,78 milionu. Obě potřebné dávky již dostalo asi 557.000 lidí.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.