Milan Kubek vyjmenoval rizika, která vznikají v souvislosti s indickou mutací, která může být v Česku

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 4. 2021

V případě, že by se nová mutace viru nazvaná jako indická rozšířila do populace, může to představovat značný problém. Alespoň tak hovoří o nové variantě koronavirové infekce prezident České lékařské komory. "Obecně platí, že všechny mutace mohou být potenciální problém," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek (53).

 Indie už šest dní po sobě hlásí více než 300.000 nově infikovaných koronavirem za den. Řada zemí včetně Česka omezila cestování do Indie i z ní ve snaze zabránit rozšíření indické mutace koronaviru. Do Česka se z Indie budou moci vrátit pouze Češi a rezidenti žijící v ČR. Před odletem z Indie budou muset absolvovat PCR test, poté do 24 hodin po vstupu na české území jej budou muset zopakovat. Třetí PCR test budou muset lidé absolvovat mezi 10. a 14. dnem od příletu. Po celou tuto dobu budou muset být v karanténě.

Podle některých odborníků jde o velmi nakažlivou variantu viru a doposud není zcela zřejmé, zda je rezistentní na současné vakcíny či umí obcházet imunitní systém.

"Nemám přesné informace, jak se liší indická mutace klinickým průběhem od původní varianty viru. Obecně platí, že všechny mutace mohou být potenciální problém. Mohou být nakažlivější, mohou představovat riziko pro mladší ročníky či může vzniknout riziko rezistence proti současným vakcínám. Mutace mají evoluční výhodu a mohou se velmi rychle rozšířit do populace. My jsme si to vyzkoušeli v souvislosti s britskou mutací, která je dnes u nás dominantní. Je důležité testovat PCR testy a měli bychom se soustředit na to, z jakých zemí se lidé vracejí," vyjmenoval rizika spojená s novou mutací Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Kvůli devastující epidemické situaci indická vláda v pondělí rozhodla o okamžitém zapojení armády do boje s pandemií. Británie, Německo nebo Spojené státy Indii přislíbily pomoc v podobě zdravotnických potřeb.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.