Milion a půl Čechů se setkal s koronavirem. Dobrá zpráva, ale uvidíme po rozvolnění, říká epidemiolog

Jiří Beran
Jiří Beran
Foto: gym-tisnov.cz, archiv Jiřího Berana
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 5. 2020

Uznávaný epidemiolog Jiří Beran je přesvědčen, že 1,4 milionu Čechů se během epidemie setkalo s koronavirem. Jenomže se to nedá zjistit prostřednictvím testů, jejich imunita podle Berana onemocnění Covid-19 zvládla zastavit. Po rozvolnění opatření 11. května bude koronaviru vystaveno ještě mnohem víc lidí, domnívá se profesor epidemiologie.

Jiří Beran o překvapivých číslech mluvil v rozhovoru pro server iDNES.cz. „V Česku je podle mého odhadu 1,4 milionu lidí, kteří se s virem potkali, a jsem přesvědčen o tom, že rozvolnění, které přijde, výsledek ještě zvýší,“ uvedl epidemiolog.

Nedávná studie plošné imunity prý ukázala nízká čísla proto, že u většiny lidí se virová stopa ani nedá změřit. Jejich buněčná imunita prý nemoc Covid-19 zastavila, proto testy ukázaly na to, že koronavirus ani neměli.

Ukáže se za osm týdnů

Plošné testování by Beran uskutečnil ještě jednou. Po osmi týdnech od rozvolnění opatření se podle epidemiologa může ukázat, zda byla opatření zbytečná. To prý nastane, pokud by se prokázal stejný počet lidí, kteří se s virem setkali. Naopak pokud počet případů začne po rozvolnění růst, vládní opatření by Beran považoval za smysluplná.

„V každém případě těch 1,4 milionu je v tuhle chvíli vysoce nadějné číslo, protože to hovoří o tom, že onemocnění probíhá ve vysokém procentu skrytě. Je to lehká forma onemocnění. A jen u vybraných jedinců ve vyšším věku a s přidruženým chronickým onemocněním může probíhat velmi závažně,“ dodal profesor Beran.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.