Miloš Zeman odvolil v Lánech, fotky ukázal Jiří Ovčáček. Nemocný prezident může oslabit i pozici Andreje Babiše

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Se svolením Jiřího Ovčáčka
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 10. 2021

Prezident Miloš Zeman (77) odvolil v pátek odpoledne v Lánech. Snímky s volební urnou pak na sociálních sítích ukázal hradní mluvčí Jiří Ovčáček (42). "Na hodinky jsem se nekoukal, ale volil v čase mezi 15:00 a 15:30," uvedl Jiří Ovčáček pro ŽivotvČesku.cz.

Volební komise přijela za nemocným prezidentem v pátek odpoledne. Předseda komise novinářům při odchodu ze zámku řekl, že prezident byl v dobré náladě a celkově působil dobře. S komisaři podle předsedy komise normálně komunikoval. Při hlasování prý seděl v křesle.

"Na hodinky jsem se nekoukal, ale volil v čase mezi 15:00 a 15:30," uvedl k prezidentově volbě Jiří Ovčáček pro ŽivotvČesku.cz.

Volby do poslanecké sněmovny 2021

Mezi politiky a politology se spekuluje nad tím, jak moc aktivně bude nemocný prezident zasahovat do povolebních debat. Miloš Zeman předem deklaroval, že jeho podporu má Andrej Babiš (67), který zřejmě dostane první pokus k sestavení vlády.

"Zdravotní stav prezidenta bude mít vliv na pozici Andreje Babiše, prezident oznámil, že premiérem jmenuje toho, kdo bude mít nejvíce hlasů a bude předseda strany, nikoliv koalice. Otázkou je, v jakém stavu prezident je. Mám silné podezření, že věci nabraly rychlý spád, nikdo přesně neví, co se děje. Je tu ale oslabení, nemocný prezident nemůže nad Andrejem Babišem držet ochrnou ruku. Miloš Zeman si ústavu vykládal po svém a mohl by Andreje Babiše držet u moci dlouho. Ale nyní ho bude zdravotní stav limitovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz odborník na politický marketing Karel Komínek.

Otázkou je, v jaké duševní kondici bude prezident po volbách. Zhoršující se zdravotní stav by mohl do hry vrátit článek 66 ústavy. Podle něj může být prezident odvolán na základě usnesení schváleného oběma komorami parlamentu prostými většinami. Pokud po volbách bude mít většinu koalice Spolu a PirSTAN, mohou začít hrozit Hradu, že ústavní článek 66 aktivují.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.