Miloš Zeman předá státní vyznamenání ve stínu války. Herec Pavel Trávníček k cestě na Hrad zaujal nekompromisní postoj. Kritice se nevyhne

Pavel Trávníček a jeho manželka Monika Trávníčková
Pavel Trávníček a jeho manželka Monika Trávníčková
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 3. 2022

Slavnostní ceremoniál předávání státních vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu se standardně koná 28. října. Kvůli koronavirové epidemii už byl dvakrát přeložen a Miloš Zeman (77) ocenění rozdá 7. března. Slavnostní akt z části zastíní válka na Ukrajině. Někteří z oceněných váhají, zda je v této složité době vhodné přebírat vyznamenání z rukou člověka, který se dlouhé roky považoval za přítele ruského prezidenta Vladimira Putina (69). Redakce ŽivotvČesku.cz zjišťovala, zda si na Hrad pro medaili půjde herec Pavel Trávníček (71).

Nejvyšší ocenění má dostat 37 osobností vyznamenaných za rok 2020 a 28 lidí, kterým se prezident rozhodl udělit řády v loňském roce. Pro státní vyznamenání by si měl dojít bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (58) či herečka Jiřina Bohdalová. Posmrtně budou oceněni miliardář Petr Kellner (†56) a zpěvák Karel Gott (†80).

Na Pražský hrad nedorazí judista Lukáš Krpálek (31). Olympijský vítěz vzkázal, že medaile za zásluhy I. stupně si váží, ale nechce jít na slavnostní akci v době, kdy na Ukrajině umírají lidé. "Nedovedu si představit, že bych si na sebe bral slavnostní oblek v této době, kdy na Ukrajině umírají lidé, sportovci a mí osobní kamarádi tam bojují v maskáčích za svou vlast," uvedl v prohlášení slavný sportovec.

Pro státní vyznamenání si dojde herec Pavel Trávníček. Podle slov své manželky ani na okamžik neuvažoval, že by odmítl z rukou Miloše Zemana metál převzít.

"Určitě na Hrad půjdeme. Chápu, že to někteří lidé odřekli kvůli Ukrajině, někteří z jiných důvodů... My si toho ale velmi vážíme, manžel velmi rád převezme vyznamenání z rukou pana prezidenta, moc se těšíme," řekla pro ŽivotvČesku.cz dobře naladěná Monika Trávníčková (35), kterou telefonát z redakce zastihl přesně při zkrášlovací proceduře.

"Kvůli speciální akci jsem se svěřila do rukou šikovné vizážistky Heleny Turkové, která se mi postará i o vlasy. Akorát tady na tom pracujeme, tak budu muset končit," dodala s úsměvem manželka Pavla Trávníčka s tím, že jako dáma chce být večer ve Vladislavském sále dokonalá. K tomu, že se asi někteří kritici ozvou, uvedla, že by ji překvapilo, kdyby tomu bylo opačně.

Bude zajímavé sledovat, zda se na slavnostní akci objeví bývalý předseda vlády Andrej Babiš (67). Podle informací webu Novinky.cz pozvánku nedostal a zřejmě bude ve Vladislavském sále chybět. Slavnostního večera se nezúčastní také psychiatr Jan Cimický (74). Již dříve uvedl, že vyznamenání nepřevezme kvůli vyšetřování, které je proti němu vedeno v souvislosti s možnými trestnými činy sexuálního charakteru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.