Miloš Zeman promluvil o odposlouchávání ústavních činitelů ze strany BIS. Je to celé nešťastné, hodnotí Andor Šándor

Miloš Zeman s dcerou Kateřinou
Miloš Zeman s dcerou Kateřinou
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 8. 2021

Dlouhodobá nespokojenost s prací BIS a především antipatie vůči jejímu současnému šéfovi vedly prezidenta Miloše Zemana (76) k tomu, že chce veřejně vystoupit. Tématem jeho projevu má být mimo jiné odposlouchávání ústavních činitelů ze strany tajných služeb a s tím související vážná obvinění. Podle bezpečnostního poradce Andora Šándora (64) jde o nešťastnou »přetahovačku« mezi hlavou státu a premiérem. "Prezident je zřejmě nespokojen kvůli tomu, že premiér nedodržel slovo ohledně šéfa BIS Michala Koudelky a on ve funkci neskončil. Pokud BIS odposlouchávala z důvodů, které uvádí pan prezident, pak by to bylo velmi závažné. Slíbil, že přinese konkrétní informace a bude zajímavé, až uvede jejich zdroj," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Dobré vztahy mezi prezidentem a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem (66) ochladly poté, co premiér nebyl tím, kdo by šéfovi BIS Michalu Koudelkovi podepsal ortel v souvislosti s jeho působením ve funkci. Oficiálně měl skončit v polovině srpna, nakonec však o jeho nástupci rozhodne až nová vláda, která vzejde z podzimních voleb.

"Mám vůči panu Koudelkovi zásadní výhrady a některé z nich jsem dosud veřejně neuváděl, po tomto rozhodnutí vlády je ale v nejbližších dnech budu publikovat. Nechť i na základě nových argumentů příští vláda, kterou někdy budu jmenovat, o osudu pana Koudelky rozhodne. Protože mám ParlamentníListy.cz rád, naznačím, že Bezpečnostní informační služba by se neměla zabývat některými odposlechy, protože to jí nepřísluší. Za pár dní mám rozhovor pro Blesk a chci mu také dát nějakou výživnou porci," sdělil Miloš Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy.

Podle generála v záloze a bezpečnostního poradce Andora Šándora se jedná o nešťastné jednání, které by se v politice nemělo praktikovat.

"Jsem trochu znepokojený z toho, jak se hra o BIS a jejího ředitele dále rozehrává. Je potřeba připomenout, že BIS může legálně nasazovat odposlechy pouze se svolením předsedy Senátu Nejvyššího soudu – v tomto případě tedy pan prezident kritizuje i předsedu Senátu Nejvyššího soudu. Čili logicky by měl předseda Senátu požadovat po BIS jasný důvod, proč žádá tak vážný zásah do soukromí nějaké osoby. Na druhou stranu si řekněme, že to nemusí být tak, že bychom u nějakého poslance měli a priori stoprocentní jistotu, že se nedopouští konání, na něž BIS může použít odposlech. Ale že to pak používá k vydírání… já nevím. Pan prezident Zeman slíbil, že přinese konkrétní informace a bude zajímavé, jaký bude jejich zdroj. Myslím si ale, že je to nešťastná »přetahovačka« mezi ním a Andrejem Babišem," řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že prezident je zřejmě nespokojen kvůli tomu, že premiér nedodržel slovo ohledně prezidenta BIS Michala Koudelky, který ve funkci dále pokračuje.

"Prý se dohodli, že ho »sestřelí«. Přijde mi to hrozně nešťastné – vůbec nehájím pana Koudelku, ale tímto způsobem se to přece nedá dělat. Není to žádná továrna na výrobu podpatků. Jde o důležitou součást bezpečnostního aparátu naší země. Prezident má právo být nespokojen, ale proč se to řeší přes média, to nechápu. Podle mého názoru je to velmi škodlivé," vyjádřil se bezpečnostní expert pro ŽivotvČesku.cz a zmínil, že nikde v zákoně není psáno, že politik stojí nad ním a nemohou být na něj použity operativní prostředky jak policie, tak tajných služeb.

"Pokud je to ovšem přesně podle zákona. Nicméně nevíme, o jakou kauzu se jedná. U tajné služby je to vždycky trochu problém, jelikož to je delikátní činnost, o které nerozhoduje žádný státní zástupce. Uměl bych si představit, že bych při tak vážném opatření informoval premiéra. Nemůžeme přeci a priori říct, že je špatně, když BIS odposlouchává nějakého ústavního činitele, pokud nevíme, zda je pro to skutečně zákonný důvod. Pokud by to dělala BIS z důvodů, které uvádí pan prezident, pak by to bylo velmi závažné. Ale rozhodně si nemyslím, že by deník Blesk měl být platformou ke zjednání nápravy ve zpravodajské komunitě - a to nic proti němu," uzavřel Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.