Miloš Zeman se za Romana Prymulu nepostaví. Dopustil se hrubé chyby, bude nový ministr, vzkázal prezident

Prezident České republiky Miloš Zeman
Prezident České republiky Miloš Zeman
Foto: Nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 10. 2020

Česko prožívá další dramatickou chvíli, která zacloumala nejen politickou scénou. Ministr zdravotnictví Roman Prymula byl načapán fotografy, jak bez roušky vychází z restaurace na Vyšehradě, kde se sešel s šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem. ŽivotvČesku.cz se zeptal Hradu, zda se prezident postaví za ministra zdravotnictví. "Není v zásadě jiného východiska než dohoda na novém ministrovi," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Jiří Ovčáček.

Jindy shovívavý prezident je v situaci, která otřásla vládním kabinetem Andreje Babiše, nekompromisní. "Vláda, která bojuje s nebezpečnou pandemií, je neustále kobercově bombardována opozicí a řadou médií, kterým je zřejmě osud republiky ukradený. Jsme v kritické době, kdy je nutné dodržovat vládní nařízení. A za takové situace se pan profesor Prymula, který je skutečně nezpochybnitelným odborníkem, dopustil hrubé chyby. Není v zásadě jiného východiska než dohoda na novém ministrovi," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Návrh na odvolání ministra zdravotnictví Romana Prymuly předložil prezidentovi v pátek premiér Andrej Babiš.

Zeman tak odmítl chápat jednání Prymuly, který navzdory tomu, že restaurace mají mít podle nařízení vlády zavřeno, v jedné jednal s druhým mužem ANO Jaroslavem Faltýnkem. Babiš prezidentovi navrhl nástupce, kterého prezident přijme v úterý.

V pátek ministr zdravotnictví Roman Prymula na tiskové konferenci, která byla bez dotazů novinářů, vysvětlil své jednání. Ničeho se dle svého soudu nedopustil. Odmítl tak rezignaci na svůj post.

"Nic jsem neporušil. Schůzka se uskutečnila v soukromých prostorách kapituly a přes restauraci se jen procházelo," uvedl Prymula s tím, že roušku si následně ve voze navlékl. "Rezignovat nehodlám," dodal k věci.

Premiér Andrej Babiš požádal ministra zdravotnictví Romana Prymulu ještě před jeho vystoupením, aby rezignoval na svou funkci. Pokud tak neučiní, odvolá ho, uvedl premiér.

Prymula podle něj zásadně pochybil schůzkou v restauraci, po které ho vyfotografoval deník Blesk. Chování ministra v době, kdy jsou restaurace podle nařízení vlády s ohledem na koronavirovou epidemii uzavřené, je podle Babiše šokující a katastrofální a nedá se omluvit.

Aktuálně se nejvíce v souvislosti s novým ministrem zdravotnictví mluví o náměstkovi brněnské fakultní nemocnice Janu Blatnému.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.