Miloš Zeman ukázal na těžkou váhu. Vyzval Josefa Středulu k boji o Hrad. Politolog řekl, jaké má šance a komu nejvíce může uškodit

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 4. 2022

Prezident Miloš Zeman (77) na sjezdu odborářů vyzval k podpoře Josefa Středuly (54). Zejména také k tomu, aby svého šéfa přemluvili ke kandidatuře na Hrad. "Věřím, že budeš jedním z nejsilnějších kandidátů," uvedla hlava státu. Pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil politolog Josef Mlejnek, který působí na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, jak silný kandidát by favorit současného prezidenta mohl být.

ČMKOS (Českomoravská konfederace odborových svazů) už v pátek Josefa Středulu zvolila jasně do svého čela. Následně uvedl, že jeho kandidatura na Hrad je reálná varianta. V pátek v rozhovoru pro iDNES.cz uvedl, že svou kandidaturu konzultoval s rodinou a má její podporu. Kandidoval by jako občanský kandidát, který potřebuje podpisy padesáti tisíc občanů.

"Těžké váhy se vlastně ještě nepřihlásily. Ale já očekávám, že se to stane a že se to stane na levici, na pravici i ve středu. Na levici bych si tipoval předsedu odborů Josefa Středulu, na pravici bych si tipoval prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého, no a Andrej Babiš říká, že je catch all party, to znamená, že bere voliče zleva i zprava, no a je-li v této pozici, lze mu přisoudit střed,“ řekl Miloš Zeman již dříve v pořadu Partie.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politologa Josefa Mlejnka, jak vnímá jako kandidáta v boji o Hrad prezidentem touženého Josefa Středulu.

"Je na lidech, koho si vyberou. O něm se dlouho spekuluje a on sám naznačil, že o tom přemýšlí. Je ve fází, že to naznačí, a když bude ohlas příznivý, tak do toho asi půjde, když to bude opačně, tak z toho zase vycouvá. On se profiluje jako šéf odborů, tedy vyjednavač. Problém jeho je, že pokud veřejně vystupoval, tak z pozice odborů. Prezidentský úřad není vybaven pravomocemi k tomu, aby prezident zajišťoval podmínky pracujících a podobně," poznamenal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný politolog s tím, že pokud bude kandidovat, nepříjemným soupeřem bude zejména pro Andreje Babiše (67) v případě, že bude rovněž kandidovat.

"Pokud někoho ohrožuje, tak v případě, že by se o Hrad ucházel, tak Andreje Babiše, a to kvůli sociálnímu apelu," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek.

Na sjezdu odborů Miloš Zeman naposledy promluvil před osmi lety, před čtyřmi lety ho nenavštívil. Na sjezdu odborů chtěl v pátek vystoupit i Andrej Babiš. I když na místo konání osobně dorazil, odboráři mu vystoupení nepovolili.

Expremiér si následně stěžoval na Twitteru a Josef Středula mu opáčil, že by šéf ANO měl zpytovat vlastní svědomí, protože on odboráře na sněm ANO ani nepozval.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.