Miloš Zeman vystoupil ke kauze Vrbětice. Jeho slova ohledně ruských agentů zhodnotil bezpečnostní expert

Andor Šándor je bývalý bezpečnostní poradce
Andor Šándor je bývalý bezpečnostní poradce
Foto: Profimedia.cz

Prezident Miloš Zeman (76) v neděli vystoupil s projevem ke kauze Vrbětice, která rozdmýchala diplomatické vztahy mezi Českem a Ruskem. "Pokládám za svou samozřejmou povinnost se k tomuto podezření vyjádřit," řekla v úvodu hlava státu. Pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil jeho vyjádření bezpečnostní expert Andor Šándor (63).

Zeman ve svém projevu poukázal na to, že zatím neexistují důkazy, že by ruští agenti byli ve Vrbětickém areálu. "Začněme tedy začátkem. V roce 2014 došlo ve Vrběticích v muničním skladu ke dvěma výbuchům, které byly časově odděleny zhruba jedním měsícem. Tyto výbuchy byly vyšetřovány a závěr zněl, že byly způsobeny neodbornou manipulací při vyskladňování muničního materiálu. Tato munice měla být dodána do Bulharska. Obchodník to popřel, ale usvědčuje ho smlouva. Bulharskou stopu můžeme brát za prokázanou. Pak uběhlo 6 let a nic se nedělo kromě soudu, kde byli odsouzeni dva pracovní firmy IMEX. BIS po dobu 6 let ve svých výročních zprávách nikdy nezmiňovala kauzu Vrbětice, teprve v posledních třech týdnech bylo vzneseno obvinění proti dvěma ruským agentům, kteří působili na našem území. Tito agenti byli obvinění, že způsobili výbuch ve Vrběticích," uvedl Miloš Zeman a popsal celou kauzu ze svého pohledu - tedy upozornil na to, že důvodem týdnu jeho mlčení bylo to, že se seznamoval se všemy dostupnými fakty. Dále upozornil, že v současnosti se pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi.

"První je, že došlo k výbuchu neodborným nakládáním s nebezpečným materiálem, druhá že k němu došlo kvůli zavinění agenty cizí země," doplnil Miloš Zeman s tím, že případem se zabývá policie a zdůraznil, aby na vyšetřování byla nasazena maximální kapacita.

Pro ŽivotvČesku.cz projev hlavy státu zhodnotil bezpečnostní expert Andor Šándor. "Nechci s ním polemizovat, ale mám pocit, že některé věci hodně zrelativizoval a neuvedl je. Nemyslím si, že přítomnost ruských agentů je tak vágně potvrzena. To hlavní, co si myslím, že vláda Babiše s Hamáčkem rozhodla, aniž je vyšetřeno. V zásadě ukázal, že škody, které se staly, jdou za Babišem a Hamáčkem. Ukazuje, že z obou vyšetřovacích verzí ani jedna není ukončena," řekl pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze Andor Šándor s tím, že prezident nešel proti žádné z variant, ale naopak podpořil policii ve vyšetřování.

Vztahy mezi Prahou a Moskvou značně ochladly poté, kdy česká vláda o minulém víkendu zveřejnila informaci, že ruské tajné služby byly aktivní v souvislosti s výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, kdy o život přišli dva lidé a celková škoda se vyšplhala na miliardu korun.

Česko následně v reakci na fakta vypovědělo 18 ruských diplomatů, Moskva reagovala vypovězením 20 členů české diplomacie.

Pardubický hejtman Martin Netolický (38) potvrdil, že s ním ministr vnitra Jan Hamáček (42...

Česko po jmenování nového ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (36) dalo následně Rusku ultimátum, kdy Rusové měli umožnit návrat vyhoštěných diplomatů, ale bez odezvy. Česko se tak rozhodlo zastropovat počet Rusů na jejich ambasádě na úrovni stavu českého zastoupení v Moskvě. Prahu musí do konce května opustit 63 pracovníků ruského velvyslanectví s rodinami.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.