Miluji kachnu se zelím, nevyhýbám se ani sladkému, říká Leona Machálková. Prozradila svůj recept na perfektní figuru

Zpěvačka Leona Machálková
Zpěvačka Leona Machálková
Foto: Se svolením Leony Machálkové
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 10. 2021

Nepochybně se řadí mezi úspěšné hvězdy české hudební scény. Zpěvačce Leoně Machálkové (54) se daří nejen po pracovní stránce, ale i v osobním životě. Navíc jako by zapomínala stárnout a vypadá stále úžasně. V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz popsala, co dělá pro svoji kondici i zdraví, nebo jak na ni působí melancholické podzimní období. "Jím v podstatě všechno, ale rozhodně dávám přednost zdravějším jídlům než těm, ze kterých funím, i když je miluji. Jako třeba kachnu se zelím a knedlíky. Za jídlo utratíme poměrně hodně peněz," řekla.

Leono, moc vám to sluší a vypadáte stále tak energicky. Co vám »dobíjí baterky«?

Určitě zážitky, za které považuji cokoliv silného, co na mě zapůsobí. Ať už jsou to krásné okamžiky, které prožívám a nacházím v přírodě, při sportování, koncertování nebo také při zábavě s kamarády. Když prožiju něco pěkného, dnes už víc než kdy jindy cítím také vděčnost a radost, že tyto okamžiky obohacují můj život a já z nich potom můžu čerpat. Snažím se jít v životě těmto zážitkům vstříc, protože mě udržují v dobré psychické i fyzické kondici, to vše se pak vrací na kvalitě života a jednoznačně v pocitu, že jsem ráda na světě.

Jako zpěvačka musíte být v kondici, protože na jevišti i na koncertech podáváte poměrně náročné fyzické výkony. Dodržujete nějaký jídelníček? Případně kterým jídlům či potravinám se vyhýbáte.

Přiznám se, že žádný jídelníček nedržím, ale tak nějak si rekapituluju, jestli dávám tělu všechno, co potřebuje. Kontroluji si, zda jíme dostatek zeleniny a ovoce, jak je to s vlákninou, jestli máme stravu bohatou na vitamíny a minerály. Jídlo je naším potěšením, na které se těšíme a jídelníček ladím podle toho, na co mám chuť. Také jdu ročními obdobími, které nabízí aktuální suroviny, které zařazuji. Celoživotně nemám ráda přejídání, po kterém se cítím těžce a unaveně. Jím v podstatě všechno, ale rozhodně dávám přednost zdravějším jídlům než těm, ze kterých funím, i když je miluji, jako třeba kachnu se zelím a knedlíky. Ráda vařím a o kulinárii se zajímám spoustu let, tak vím, jak je důležité jíst čerstvé potraviny a dohlížet na to, aby byla strava pestrá. Za jídlo utratíme poměrně hodně peněz, ale říkám si, že na tento pohon jede moje tělo, po kterém vyžaduji výkony, takže si to zaslouží.

Vyrazíte si třeba občas na dobré jídlo i mimo domov?

Ráda navštěvuji dobré restaurace, kde se inspiruji a mnohá jídla se tak snažím naučit a zařadit do našeho domácího jídelníčku. Namístě je samozřejmě pohyb, je to jedno s druhým… dopřeji si více jídla, nevyhýbám se ani těm tučným, smaženým nebo sladkým, ale nezapomínám na pravidelný pohyb. Abych se zase mohla těšit na dobré jídlo.

Podzim je pro mnohé obdobím, kdy mají splíny nebo špatnou náladu. Je něco, co na něm máte naopak ráda?

Máte pravdu, s podzimem vstupujeme do melancholičtějšího období. Musím říct, že je snadné tomu podlehnout a nechat se touto náladou strhnout do určitého stresu nebo někdy i rozmrzelé nálady, což je rozhodně škoda. Nepochybně můj věk a také koronavirové období mě přimělo tyto věci přehodnotit. Do přírody chodím ráda celoročně a našla jsem zalíbení také v podzimu, jeho barvách a vůních. Jako Středoevropanka se u nás cítím dobře a vyhovuje mi celý cyklus ročních období. Mám tedy pochopení i pro podzim, kdy se příroda chystá odpočívat. Když je venku »hnusně«, jak jsme si zvykli nevděčně říkat, nic nás ven netáhne. Ale je přece spousta indoorových aktivit a možností, jak si i tak udělat hezký den. Kniha třeba není k zahození…

Zmínila jste koronavirus… Situace s epidemií v Česku se opět zhoršuje. Máte obavy z toho, že by se mohla kultura znovu uzavřít?

Situaci samozřejmě sleduji, protože jsme s našimi aktivitami na ní závislí. Momentálně mám spoustu práce, ze které mám velkou radost a se svou kapelou a týmem si to rozhodně užíváme. Připouštíme, že to není a nebude snadné, ale my o tom nerozhodneme. Doufáme, že situace nebude kritická a že se kultura zase nezavře, což bylo v minulosti dost bolestné… Tak musíme věřit.


Kdo je Leona Machálková:

● Narodila se ve Zlíně.
● Vystudovala obor český jazyk a dějepis na Filosofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a získala titul Mgr. (magistr).
● Má již plnoletého syna Artura, jehož otcem je zesnulý architekt Bořek Šípek (†66).
● Patří také mezi hvězdy muzikálové scény – zazářila například v Draculovi, Angelice, Robinu Hoodovi nebo ve West Side Story či v Jackovi Rozparovači a dalších.
● Natočila několik sólových alb a nazpívala řadu filmových hitů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.