Miluju šunkafleky a den nezvládnu bez kávy, říká Robert Šlachta. Promluvil také o školních létech i partnerce

Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta
Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 9. 2021

Na českou politickou scénu se rozhodl vstoupit teprve na začátku letošního roku. Přesto mu mnozí předpovídají úspěch v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny a jsou mu nakloněny také mediální průzkumy. Robert Šlachta (50) je však nejen politikem a bývalým elitním policistou, ale také obyčejným mužem. V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz zavzpomínal na své dětství na Moravě a popsal cestu ke kariéře policisty. Prozradil také, jakým jídlem ho člověk nejlépe pohostí.

Roberte, začneme otázkou na školní léta. Jaký jste byl žák a student?

Nebyla to žádná sláva. Vždycky jsem měl všechno spíše vydřené – nebyl jsem sám od sebe žádný jedničkář, asi bych to hodnotil jako takový střed. Nechoval jsem se nijak špatně, abych si vysloužil třeba dvojku z chování. Myslím si, že jsme byli i docela přísně vychovávaní. Mám dva bratry, sám jsem prostřední, ten starší je ode mě o tři roky a mladší o čtyři roky.

Soupeřil jste se svými sourozenci?

Bráchové jsou úplně jiní než já. Už jenom v tom, že se oba věnují informačním technologiím. Povahově i z hlediska zájmů jsme se míjeli. Tím pádem nikdy nebylo moc v čem soupeřit – možná tak jedině, kdo bude vysávat, umyje nádobí a podobně (směje se).

Snil jste o povolání policisty už jako dítě?

Studoval jsem zemědělský učňák a bavila mě auta a motory, proto jsem šel na opraváře zemědělských strojů. Poté jsem pokračoval dvouletou nástavbou v Boskovicích, kde jsem si udělal maturitu. Pracoval jsem jako mechanik v dílnách na státním statku a v létě jsem jezdil s kombajnem. Starší bratr odešel z vojny k policii a jak jsem to viděl u něj a k nám domů chodili jeho kamarádi, tak od té chvíle jsem o tom začal vážně uvažovat – rozhodl o tom brácha a kolektiv kolem mě. Po revoluci už jsem si byl jistý, každý chtěl dělat něco pro republiku. Někteří podnikali, já jsem nastoupil k policii.

Oblíbil jste si už v dětství nějaký sport nebo aktivitu?

Docela aktivně jsem hrál fotbal – dokonce i ve vyšších soutěžích. Byla to jedna z mála věcí, co člověk mohl dělat na malém městečku – buď fotbal nebo tenis. Já jsem ale nebyl typ pro individuální sporty. Od mládí jsem se věnoval nějaký čas hudbě, založili jsme s kamarády kapelu a hrávali jsme různě po zábavách. Ve fotbale jsem byl brankář a v kapele jsem seděl za bicími, asi pět nebo šest let.

Když se vrátíme do současnosti. Bez čeho si nedokážete představit den?

Rozhodně by to nešlo bez kávy, kterou mám rád. Když jsem přešel k policii, už jsem se nemohl moc věnovat kolektivním sportům, takže jsem se hodně zaměřil také na běhání. Když je možnost, určitě vyrazím a dá se říci, že je to asi na denní bázi. Určitě bych nemohl být bez běhání a sportu obecně, i když nejde o žádné závodní výkony, ale spíše o čistou hlavu.

Jaké je vaše oblíbené jídlo?

Mám hodně rád šunkafleky. Jinak v jídle vůbec nejsem vybíravý, beru ho jako nutnou potřebu. Snažil jsem se vždycky ušetřit čas, takže na jídlo ho moc nezbývalo. Z toho vznikly moje špatné návyky – jím rychle a kde zrovna co je. Určitě nejsem žádný »vybíravec«. Taková večeře, kdy si člověk sedne a dvě hodiny si vychutnává jídlo, tak to jsem snad nezažil.

Co váš soukromý život. Máte nějakou partnerku?

Ne, jsem bez partnerky. Když jsem měl vztahy, vždycky jsem vše hodně podřizoval práci, chyba byla na mé straně. Myslím si, že nastala doba, kdy jsem si uvědomil, že už nechci být sám. Tak uvidíme, jestli se nějaká žena najde. Ale přehnaným plánováním se mnohdy víc zkazí, takže nechávám věcem volný průběh. Beru to tak, že to, co má přijít, přijde.

Máte nějakou svou image, styl oblékání. Je někdo, kdo se vám stará o šatník?

Abych pravdu řekl, tak nikdo. Například džíny si kupuju už standardně od jedné značky, kterou mám oblíbenou. Nejsem v oblékání úplně »salónní typ«, takže třeba obleky nejsou příliš moje parketa. Upřednostňuju více sportovní oblečení, ale nemám problém si nechat poradit, co by bylo lepší, nebo ne. Tenisky, rifle a tričko jsou pro mě ideální kombinace a myslím, že se to ke mně i hodí. Ale nevadí mi ani sako, když je potřeba. Snažím se trochu »rozbít« zavedené standardy.


Kdo je Robert Šlachta:
Vystudoval obor Sociální pedagogika na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Pracoval jako vedoucí brněnské expozitury Národní protidrogové centrály.
V letech 2008 až 2016 působil ve funkci ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).
Mezi roky 2016 až 2019 byl zaměstnán u Celní správy.
V lednu 2021 založil politické hnutí Přísaha, s nímž míří do říjnových voleb. Od června zastává post předsedy.
Má vojenskou hodnost plukovníka ve výslužbě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.