Ministerstvo dává mimořádný příspěvek 500 korun na respirátory. Mluvčí prozradil, jak lehce ho získat

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 3. 2021

Epidemická situace se neustále zhoršuje a vláda jako jedno z bezpečnostních opatření zavedla povinnost nošení respirátorů minimálně třídy FFP2 ve veřejné hromadné dopravě nebo obchodech. Problém vyvstal především kvůli finanční stránce, kdy si každý musí hradit ochranné pomůcky z vlastní kapsy. Pro některé občany je cena respirátorů příliš vysoká a zkrátka na jejich neustálé nakupování nemají peníze. Ministerstvo práce a sociálních věcí však v tomto ohledu nabídlo mimořádnou okamžitou pomoc.

Od pondělí 1. března platí v Česku omezení volného pohybu, kdy se lidé mohou nacházet pouze v rámci svého okresu. Vláda zavedla také jako jedno z opatření, které by mělo pomoci zmírnit vážnou epidemickou situaci, nošení respirátorů minimálně třídy FFP2. Jenže cena účinnějších ochranných prostředků dýchacích cest je vyšší, než kolik by lidé zaplatili za obyčejné roušky. A někteří nemají už kam sáhnout a jejich finanční situace jim neumožnuje si pravidelně respirátory kupovat a vyměňovat.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se k situaci postavilo čelem a zpřístupnilo mimořádnou formu pomoci, kterou lidé mohou čerpat v případě, že jim skutečně chybí finanční prostředky.

"Jde o mimořádnou, okamžitou pomoc. Jde o příspěvek pro lidi s nízkými příjmy. Vyplácí se to na základě žádosti a dokládají se příjmy. Musí to být doloženo. Veškeré informace lidé najdou na našich stránkách, kde to je výrazně rozlišené," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Dostálek.

Ale finanční pomoc není neomezená a úřady se rozhodly uvést limit, který mohou lidé v této dávce čerpat. Částka je stanovená na 500 korun na člověka a měsíc, což může některým alespoň částečně ulevit v tíživé finanční situaci. Cena respirátorů třídy FFP2 se v internetových obchodech pohybuje zhruba od 16 korun výš. Lze najít také velké množství akčních nabídek. V takovém případě lze koupit respirátory FFP2 například rovnou po 10, 15 nebo 20 kusech za výhodnější cenu.

K tomu, aby člověk mohl podat žádost, musí prokázat, jaká je jeho finanční situace - že mimořádnou pomoc ze strany státu opravdu potřebuje. Jde tedy hlavně o předložení aktuálního výpisu z bankovního účtu žadatele a dalších členů rodiny.

Formulář lze nalézt na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí a nejjednodušší je ho vyplnit přes internet a odeslat e-mailem z pohodlí domova. Nepotřebujete k tomu ani elektronický podpis, žádost lze oskenovat nebo ofotit, podepsat a vložit jako přílohu e-mailu. Poté je nutné ji zaslat na adresu ÚP v místě faktického bydliště. Nicméně žádost o příspěvek lze zaslat i poštou, zanést na podatelnu nebo vhodit do schránky příslušného úřadu práce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.