Ministerstvo schválilo využití šesti dávek z lahvičky vakcíny. Začínáme od středy, oznámil Andrej Babiš

Andrej Babiš dostal jako první vakcínu
Andrej Babiš dostal jako první vakcínu
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 12. 2020

Ministerstvo zdravotnictví schválilo avizované použití šesti dávek vakcíny proti covidu-19 z jedné lahvičky od firmy Pfizer místo pěti. Nemocnice takto mohou začít očkovat od středy. "Schváleno! Od zítřka můžou nemocnice natáhnout z jedné ampule vakcíny šest dávek namísto pěti," pochlubil se premiér Andrej Babiš (66) na svém účtu na Twitteru.

Už dříve premiér vysvětlil, že cílem zvýšení dávek z jedné lahvičky preparátu je zvýšení počtu lidí, kteří dostanou vakcínu. Užití vakcíny povolila pro všechny státy EU Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

"Za přísného dodržení objemu jednotlivých dávek lze použít obsah jedné vícedávkové injekční lahvičky až pro šest pacientů, a to v případě, kdy objem očkovací látky v jedné lahvičce umožní odebrání nezbytného objemu jednotlivých dávek pro každou z aplikací," uvedlo ministerstvo zdravotnictví ve zprávě na svém webu.

Podle odborníků je ve farmacii obvyklé, že v lahvičce pro několik dávek je více látky, než je potřeba. Děje se tak kvůli možným ztrátám při aplikaci, kdy se do stříkačky látka »natahuje«.

K tomu, aby bylo možné využít z lahvičky šest dávek, je nutné oficiální povolení výrobce a Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Pfizer, který vakcínu vyrábí společně s firmou BioNTech, už o změně s agenturou jedná. Skutečnost, že v jedné lahvičce preparátu je dostatek vakcíny pro šest dávek, potvrdil i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který uvedl pro ŽivotvČesku.cz, že se sám nechá očkovat a upřesnil i důvod.

"Je v tuto chvíli jediná cesta, jak se efektivně a dlouhodobě chránit před onemocněním," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog.

Pokud jde o vedlejší účinky vakcíny, nevidí v tom zásadní problém. Naopak upozornil, že prodělání nemoci se středním či těžkým průběhem je pro organizmus náročnější a může vést i ke smrti, což potvrzuje skutečnost, že Česko má od začátku epidemie přes 11 tisíc obětí.

"Reakce jsou zpravidla mírné či střední a do 24 hodin odezní. Nejčastěji se uplatňuje bolest v místě vpichu, únava, bolest hlavy, bolest svalů, zimnice, bolest kloubů, horečka, otok v místě vpichu, zarudnutí v místě vpichu, nevolnost. Ve dvou případech se vyskytla ve Velké Británií závažná alergická reakce. Ta byla ale okamžitě zvládnuta. Objevila se v obou případech u těžkých alergiků," popsal před několika dny pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný epidemiolog.

Ministerstvo povolilo použití až šesti dávek dočasně do konce března na základě posouzení Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Očkování první vakcínou povolenou pro použití v EU od firem Pfizer a BioNTech začalo v Česku v neděli. Prvním očkovaným se stal premiér Andrej Babiš.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.