Ministerstvo v inzerátu hledá specialistu komunikace na covid: Za ty peníze ho nenajdou, zdůraznil expert

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Se svolením Andora Šándora
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 1. 2021

Ministerstvo zdravotnictví na pracovních portálech začalo přes inzerát hledat experta, který vypracuje a bude naplňovat komunikační strategii kolem nemoci covid-19. Odborník bude odměněn podle 13. platové třídy. "To se tedy kvalitní zájemci jen pohrnou," sarkasticky okomentoval inzerát bezpečností expert Andor Šándor (63).

Inzerát ministerstva zdravotnictví se stal velmi diskutovaným mezi veřejností. Část lidí se domnívá, že expert na tvorbu a realizaci komunikační strategie kolem nemoci covid -19 je hledán pozdě. Další část veřejnosti zaskočilo, že člověk, který má vytvářet mediální politiku a strategii kolem celé epidemie bude zařazen ve 13. platové třídě.

"Inzerát je stále aktivní, tu pozici nemáme ještě obsazenou," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz Ivana Němcová, která má nábor nových lidí pro ministerstvo zdravotnictví v kompetenci.

Komunikační strategii vlády i ministerstva zdravotnictví dlouhodobě kritizuje bezpečností expert Andor Šándor. Ten několikrát zdůraznil, že když vláda nedokáže lidem postup v boji s koronavirem smysluplně vysvětlit, tak bude podporu veřejnosti ztrácet.

"Zařazení do 13. platové třídy? To se tam budou hrnout ti nejlepší," ironicky pro ŽivotvČesku.cz poznamenal Šándor a pak vysvětlil, co dále mu na postupu ministerstva vadí.

"Já mám problém s vládou kvůli té neschopnosti stanovit si jasnou komunikační strategii. Nyní tady máme flagrantní důkaz. Toto je jedna z věcí, která měla být souběžně udělána hned při vypuknutí krize, ale řeší se to až teď. Už několikrát jsme viděli, jak ministerstvo zdravotnictví komunikuje. Například leták o podpoře očkování. Když to srovnáte se slovenským letákem, tak to je nebe a dudy. Ukazuje se, že některé činnosti státní úředníci prostě neumí a proto je tu soukromý sektor. Vláda potřebuje získat u lidí pozitivní odezvu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečností expert.

Vláda má podle Šándora celou řadu možností, jak zájemcům nabídnout vyšší finanční odměnu.

"Ta 13. platová třída mi přijde velmi málo. Někdo, kdo bude opravdu schopný stanovit strategii komunikace, a za předpokladu že ostatní politici ji budou dodržovat, čemuž moc nevěřím, by měl být skutečným machrem. Když si to vezmeme v kontextu, kolik jsme vyházeli peněz za nákup předražených a mnohdy nefunkčních zdravotnických pomůcek, tak si myslím, že tento plat je kapkou v moři. Ten člověk by měl být ohodnocen trochu jinak. Když je potřeba mít nějakého zmocněnce, tak ho zaměstnáme na živnostenský list a dáme mu podstatně více. Když chceme mít tvůrce komunikační strategie, tak se to přeci také dá řešit celou řadou způsobů. Dnes třeba špičkový odborníci v IT berou kolem 150 tisíc korun měsíčně a často vám je ještě přeplatí zahraniční firmy. Takže ta 13. platová třída podle mě není to, co by nalákalo skutečné odborníky, které nyní potřebujeme," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Ministerstvo zdravotnictví v inzerátu uvedlo, že hledá člověka, který bude mít na starosti komunikaci s veřejností a bude podřízen přímo ministrovi. Ředitel odboru by měl vytvářet PR strategie a mediální výstupy. Adept by měl mít ukončené vysokoškolské vzdělání, umět anglicky, být pečlivý a mít výborný psaný i mluvený projev. Ministerstvo pak uchazeči nabízí 5 týdnů dovolené, flexibilní pracovní dobu a již zmíněné platové zařazení ve 13. platové třídě. Adepti o tento post mohou ozvat do 15. ledna.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.