Ministerstvo zdravotnictví má interní pravidlo 3R. Adam Vojtěch prozradil, co znamená

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 8. 2020

Už od začátku epidemie koronaviru jsou lidé zvyklí dodržovat určitá pravidla. Zvýšená hygiena, roušky či rozestupy v obchodech - to jsou doporučení, která se stala součástí našich životů. Ministerstvo zdravotnictví má pro ně stručnou a výstižnou zkratku 3R. Co toto interní označení znamená?

Pokud jde o 3R, tak ministerstvo zdravotnictví neponechává nic náhodě. S podzimem se podle predikcí epidemiologů přidají další respirační formáty onemocnění. Ať jde o sezonní chřipku, ale i další viry, které v těle člověka mohou způsobit oslabení obranyschopnosti.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz odhalil slovní zkratku, kterou lidem doporučuje k zapamatování. Její název je »3R«.

"Jde o jednoduché pravidlo, které nedávno v tomto názvosloví vzniklo a začleňujeme ho v této podobě mezi lidi. Ano, nazýváme ho, jak jste zjistili, 3R, tedy roušky, ruce, rozestupy. Nejde o nic senzačního, ale pravidla, která pomohou v boji s šířením nákazy. Když se tímto budou lidé řídit, snižujeme v boji s infekcí rizika a jeho přenosnost," řekl pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch.

Počet nakažených v Česku má aktuálně vzrůstající tendenci. Mezitím, co ještě před několika týdny se prokázané případy pohybovaly sotva do stovky, dnes už se denní trend blíží k hranici tří set. Minulý pátek dokonce překročil 500 nakažených za uplynulých 24 hodin.

Sám ministr upozornil, že s chladnější počasím a nadcházejícím podzimem, ale i s návratem školáků k povinné školní docházce, bude patrně případů, kdy laboratoře u lidí prokáží nákazu SARS-CoV-2, přibývat.

"Věřím, že každý si uvědomuje, že vir je poměrně nový, je mezi námi, nezmizí a mnoho o něm stále oproti jiným respiračním onemocněním nevíme. Snažíme se eliminovat šíření nákazy, ale je to i o tom, jak se lidé budou chovat, jak budou zodpovědní. Máme tu rizikovou skupinu lidí a je potřeba opravdu dodržovat pravidla, která nám všem pomohou, abychom šíření viru zamezili či ho dostatečně eliminovali," dodal pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.