Ministerstvo zdravotnictví má interní pravidlo 3R. Adam Vojtěch prozradil, co znamená

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 8. 2020

Už od začátku epidemie koronaviru jsou lidé zvyklí dodržovat určitá pravidla. Zvýšená hygiena, roušky či rozestupy v obchodech - to jsou doporučení, která se stala součástí našich životů. Ministerstvo zdravotnictví má pro ně stručnou a výstižnou zkratku 3R. Co toto interní označení znamená?

Pokud jde o 3R, tak ministerstvo zdravotnictví neponechává nic náhodě. S podzimem se podle predikcí epidemiologů přidají další respirační formáty onemocnění. Ať jde o sezonní chřipku, ale i další viry, které v těle člověka mohou způsobit oslabení obranyschopnosti.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz odhalil slovní zkratku, kterou lidem doporučuje k zapamatování. Její název je »3R«.

"Jde o jednoduché pravidlo, které nedávno v tomto názvosloví vzniklo a začleňujeme ho v této podobě mezi lidi. Ano, nazýváme ho, jak jste zjistili, 3R, tedy roušky, ruce, rozestupy. Nejde o nic senzačního, ale pravidla, která pomohou v boji s šířením nákazy. Když se tímto budou lidé řídit, snižujeme v boji s infekcí rizika a jeho přenosnost," řekl pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch.

Počet nakažených v Česku má aktuálně vzrůstající tendenci. Mezitím, co ještě před několika týdny se prokázané případy pohybovaly sotva do stovky, dnes už se denní trend blíží k hranici tří set. Minulý pátek dokonce překročil 500 nakažených za uplynulých 24 hodin.

Sám ministr upozornil, že s chladnější počasím a nadcházejícím podzimem, ale i s návratem školáků k povinné školní docházce, bude patrně případů, kdy laboratoře u lidí prokáží nákazu SARS-CoV-2, přibývat.

"Věřím, že každý si uvědomuje, že vir je poměrně nový, je mezi námi, nezmizí a mnoho o něm stále oproti jiným respiračním onemocněním nevíme. Snažíme se eliminovat šíření nákazy, ale je to i o tom, jak se lidé budou chovat, jak budou zodpovědní. Máme tu rizikovou skupinu lidí a je potřeba opravdu dodržovat pravidla, která nám všem pomohou, abychom šíření viru zamezili či ho dostatečně eliminovali," dodal pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu