Ministerstvo zdravotnictví uspíšilo rozvolnění. Je to velice odvážné, nebo hloupé, kritizuje Jaroslav Flegr

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se souhlasem Jaroslava Flegra
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 6. 2021

Kvůli úpravě testování na dětských táborech, z nichž některé začnou před prázdninami, posunula vláda na 26. červen soubor rozvolnění plánovaný původně na 1. červenec. O rozhodnutí informoval dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34). Týká se to maloobchodu, fungování restaurací, služeb či bazénů, uspíší se tak i rozvolnění v kultuře a na hromadných akcích. Profesor Univerzity Karlovy a uznávaný evoluční biolog rozvolnění nevnímá jako dobrý krok. "Je evidentní, že nám v posledních dnech stoupá reprodukční číslo, vidíme, že v Praze se situace začíná zhoršovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr (63).

Rozvolnění 26. června umožní, že venkovních akcí se bude moci zúčastnit až 5 tisíc lidí, těch vnitřních pak 2 tisíce osob. Od stejného data bude možné například konzumovat v kinech. V muzeích a galeriích bude moci být jeden návštěvník na deset metrů čtverečních. Skupiny budou moci navštěvovat hrady a zámky bez omezení, pokud budou mít negativní testy na koronavirus nebo budou očkováni proti covidu-19.

V maloobchodu bude moct být od soboty jedna osoba na deset metrů čtverečních, zruší se také zákaz propagačních akcí. Aktuálně platí limit jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních. U služeb, jako jsou kadeřnictví, kosmetika, manikúra či masáže, se zruší podmínka, že budou moci být poskytovány v jeden okamžik pouze jednomu zákazníkovi. Zruší se také povinnost evidence zákazníků. V klubech pak bude umožněna živá hudba, tanec nikoliv.

Ministerstvo zdravotnictví má v průběhu příštího týdne rozhodnout i o používání roušek místo respirátorů ve vnitřních prostorách. Podle respektovaného evolučního biologa a profesora z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy není rozvolnění krokem vstříc lepším zítřkům. Stejně jako další odborníci, i Jaroslav Flegr se obává indické mutace, nyní označované jako delta.

"Já si myslím, že je to velice odvážné, nebo hloupé, záleží, z jakého pohledu se na to podíváme. Je evidentní, že nám v posledních dnech stoupá reprodukční číslo, vidíme, že v Praze se situace začíná zhoršovat a ta indická mutace, která zatopila Angličanům a Portugalcům, o Indii ani nemluvě, tady číhá ze dveřmi. Dostat se sem může rychle a asi se jí tu bude docela dobře dařit. Mám dojem, že za současné situace nebylo urychlení rozvolňování ani trochu dobrý nápad," řekl Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Opatření nastavená k 26. červnu by podle Vojtěcha měla zůstat v platnosti po delší čas, při signálu zhoršení epidemie by chtěl reagovat zpřísněním opatření v zasažených regionech. Nakažlivější varianta nového koronaviru delta podle ministra zdravotnictví byla v ČR vysledována, sekvenování vzorků, díky němuž je možné mutace sledovat, pokračuje.

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.