Ministr Adam Vojtěch: Ještě 14 dnů se bude situace zhoršovat. Nejistý scénář vývoje epidemie kolem Vánoc

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 10. 2021

Končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) je přesvědčen o tom, že šíření covidu v Česku se stalo epidemií neočkovaných. Podle dat o šíření nákazy za říjen tvoří lidé bez vakcíny 74 procent pozitivně testovaných a 63 procent hospitalizovaných. V dalších dnech rezort zdravotnictví očekává, že počty pozitivních záchytů se budou nadále zvyšovat. " Následně by mohlo dojít k nějakému ustálení či zpomalení růstu i těmi opatřeními, která jsou nyní zavedena," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví s tím, že odhadovat situaci okolo Vánoc v tuto chvíli přesně nelze.

Zájem o očkování v posledních dnech výrazně roste. Ukončenou vakcinaci má v ČR zhruba 6,07 milionu lidí, zdravotníci celkem aplikovali více než 12,1 milionu dávek vakcíny. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška se celé Česko v tomto nebo příštím týdnu dostane na 300 případů nákaz koronavirem za sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. V některých regionech již incidence nad touto hranicí je. 

"Je to velmi těžké nějak exaktně predikovat. Podle profesora Duška, jak jsem s ním měl možnost hovořit, tak očekává, že během 10 až 14 následujících dní se situace bude ještě zhoršovat, pak by mohlo dojít k nějakému ustálení a zpomalení růstu i těmi opatřeními, která jsou nyní zavedena a snad se projeví i vyšší zájem o očkování. Těžko ale říct, jak to přesně bude. Svou roli v tom může sehrát i počasí. Zda do Vánoc bude situace klidnější, tak to bych věštil z křišťálové koule. Zdá se, že během 14 dnů se situace bude zhoršovat a doufejme, že následně dojde ke stagnaci," vylíčil pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, jaká je predikce odborníků.

Dušek rovněž očekává, že do konce roku bude v Česku kolem 2000 hospitalizovaných s covidem-19. Minulé úterý bylo hospitalizovaných 713 lidí, za týden tedy jejich počet vzrostl o více než 400. Lidí v těžkém stavu přibývá pomaleji, za týden je to nárůst o 57 pacientů. Počty jsou stále výrazně nižší než letos v březnu, kdy bylo v nemocnicích s covidem více než 9000 pacientů, z toho přes 2000 v těžkém stavu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.