Ministr Adam Vojtěch odhalil, co se rozvolní jako první v případě, že vývoj epidemie bude nadále příznivý

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 9. 2021

Současný vývoj epidemie nového typu koronaviru je významně příznivější, než tomu bylo ve stejném období v loňském roce. Situace, kdy nestoupají počty hospitalizovaných, je dána zejména díky proočkovanosti populace. Pokud situace bude nadále dobrá, ministerstvo zdravotnictví má připravenou variantu rozvolňování některých opatření. Podle šéfa rezortu Adama Vojtěcha (34) by patrně šlo na prvním místě o hromadné akce. Podmínkou ale je, že situace se v souvislosti s šířením viru a počtem pozitivních případů dramaticky nezmění.

"Dokáži si představit, že by mohly být rozvolněny podmínky pro hromadné akce. To znamená, že opatření, která jsou v současnosti nastavena, by byly volnější z hlediska sledování počtu testovaných a očkovaných lidí. Taková situace by ale nestala jen za předpokladu, že si budeme jistí, že situace se nadále vyvíjí příznivě," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adama Vojtěch, co by se jako první rozvolňovalo.

I když situace je zatím příznivá, v posledních týdnech tempo očkování klesá. Ve středu podali zdravotníci 8162 dávek vakcíny. Je to nejméně tento týden a o třetinu méně než minulou středu. Od začátku vakcinace bylo v Česku aplikováno více než 11,7 milionu dávek, ukončené očkování má 5,9 milionu lidí. Odborníci již dříve avizovali, že pro navození kolektivní imunity je ideální, aby proočkovanost populace byla nejméně na 70 procentech.

Počet hospitalizovaných s koronavirem podle posledních dat, která uvádí web ministerstva zdravotnictví, mírně klesl na 165 lidí. V těžkém stavu je 24 z nich. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie zůstalo na 1,05. 

"

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.