Ministr Adam Vojtěch odhalil, jestli očkovaní budou muset chodit na testy stejně jako lidé bez vakcíny

Ministr Adam Vojtěch
Ministr Adam Vojtěch
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 9. 2021

V pondělí v Česku přibylo 493 nově potvrzených případů onemocnění covid-19, o čtvrtinu víc než před týdnem. Je to druhý nejvyšší denní počet od začátku června. Podle některých odborníků dojde patrně k tomu, že časem se zpřísní některá opatření. Už dříve epidemiolog Roman Prymula (57) pro ŽivotvČesku.cz nastínil, že v budoucnu by mohlo dojít k tomu, že i očkovaní by mohli docházet na revizní testy v souvislosti s onemocněním covid-19. Zejména pokud půjde o cestování. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že jeho rezort tuto úvahu zatím vůbec neřeší.

Podle epidemiologa Romana Prymuly je možné, že v souvislosti s cestováním a nástupem další vlny epidemie dojde ke zpřísnění pravidel. "U cestování budou nepochybně nějaká pravidla, která si budou jednotlivé státy určovat, aby omezily riziko pro své obyvatelstvo a může se stát, že bude třeba omezena platnost vakcinace na 9 měsíců, jako to už některé státy udělaly, může být vyžadován test u očkovaných a celá řada dalších opatření," vyjmenoval epidemiolog pro ŽivotvČesku.cz, s jakými opatřeními se lidé při nástupu epidemie mohou setkat.

Od začátku epidemie loni v březnu se novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo přes 1,68 milionu lidí. Zhruba 98 procent z nich se už vyléčilo, naopak 30.416 zemřelo. Za posledních sedm dní přibylo do statistik pět úmrtí, od začátku září osm.

Nejvýrazněji se aktuálně koronavirová infekce šíří v Karlovarském kraji, kde připadá 47 nových případů na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní. V Praze je to 42 a v Moravskoslezském kraji 30 nově odhalených případů na 100.000 obyvatel. Naopak v Libereckém kraji, jako v jediném regionu, je incidenční číslo těsně pod deseti.

Podle ministra zdravotnictví zatím není na místě, aby očkovaní docházeli na testy, což by mohla být v budoucnu jedna z možností, jak zamezit přenosu viru v populaci. "V tuto chvíli se toto neřeší. Samozřejmě víme, že se očkovaný může nakazit. To jsme věděli vždy. Žádná vakcína není stoprocentní, to vidíme na datech. Pokud se ale podíváme na naše data, tak stále z toho vyplývá, že nemoc se šíří mezi neočkovanými. Nějakých 80 procent lidí, kteří jsou denně pozitivní, mají příznaky a podobně, jsou neočkovaní. Část lidí je po první dávce vakcíny a najdou se i tací, kteří se nakazili i po dvou dávkách. Ale pravděpodobnost, že se nakazí očkovaný, je výrazně nižší a tím spíše, pokud jde o těžší případy, kdy lidé končí na jednotce intenzivní péče. Z tohoto pohledu stále říkám, že máme preferovat očkování a neplánujeme testovat očkované, protože pravděpodobnost nákazy je významně nižší," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch.

V nemocnicích je v souvislosti s covidem 139 lidí, z toho 21 v těžkém stavu. Hospitalizovaných je nejvíc od poloviny června. V mezitýdenním srovnání přibylo 48 pacientů s covidem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.