Reklama:

Ministr Adam Vojtěch odpověděl, jak to bude s lockdownem. Kvůli očkovaným to vidí za nespravedlivé

Ministr Adam Vojtěch
Ministr Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 10. 2021

Počty nakažených a hospitalizovaných v posledních dnech narůstají. Nepříznivý vývoj epidemie znovu začal komplikovat celkovou situaci, kvůli tomu ministerstvo zdravotnictví zpřísnilo některá opatření. Největší otázka, která rezonuje společností, je ohledně možného lockdownu. Šéf rezortu zdravotnictví Adam Vojtěch (35) ho vidí jako nepravděpodobný. "Lockdown by mohl být pouze při vyhlášení nouzového stavu a nedomnívám se, že to by bylo v úvaze," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Zvyšují se rovněž počty zemřelých s koronavirem. Za čtyři dny tohoto týdne zatím ministerstvo eviduje 59 obětí. Je to více než za první dva říjnové týdny dohromady. Při dalších aktualizacích navíc údaje z posledních dní pravděpodobně vzrostou. Od začátku epidemie zemřelo v Česku s covidem 30.705 lidí.

Lockdown v tuto chvíli není řešením a podle dosluhujícího ministra zdravotnictví by byl nespravedlivý. "Nevidím to jako reálné. Lockdown by mohl být pouze při vyhlášení nouzového stavu a nedomnívám se, že to by bylo v úvaze. Máme tady judikaturu Nejvyššího správního soudu, která dala jasné mantinely. A mám pocit, že lockdown by nebyl vůbec spravedlivý, protože pokud tady máme 6 milionů 200 tisíc lidí, kteří se očkovali, tak aby pro ně platil lockdown a nemohli se účastnit normálního života, že by nemohli chodit do obchodů či restaurací, to bych považoval principiálně za nesprávné," vysvětlil Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Pokud jde o opatření, které rezort zpřísnil a mají za úkol zpomalit nárůsty, tak od pondělí 25. října se nově rozšířila povinnost zakrývání dýchacích cest. Nově je třeba nosit respirátory a roušky ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Výjimku mají lidé, kteří sedí v kanceláři sami. Pokud je ale s nimi na pracovišti někdo další, respirátory musí mít.

Další avizovaná zpřísnění začnou platit od 1. listopadu. Týkají se povinnosti personálu restaurací, klubů, diskoték a dalších podobných provozů kontrolovat u hostů bezinfekčnost. Prokázat ji lidé mohou potvrzením o dokončeném očkování, dokladem o prodělání nákazy v posledních šesti měsících nebo negativním testem.

Dále dojde k omezení úhrady za preventivní testy na covid-19 z veřejného zdravotního pojištění. Zdarma budou pouze pro děti do 18 let, plně očkované či se zahájeným očkováním nebo ty, kteří se nemohou očkovat. Zkrátí se také doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti. U testů PCR to bude ze sedmi dní na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: