Ministr Adam Vojtěch promluvil o příchodu září: Pokud se situace zhorší, nemohu vyloučit dílčí opatření

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 8. 2021

Končí poměrně poklidné léto a je otázkou, co přinese začátek září a s ním spojený návrat žáků do škol. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) budoucí vývoj předpovídá hodně opatrně. Podle něj nikdo nemůže přesně říct, jak budou podzimní měsíce vypadat. "Všichni, se kterými hovořím, predikují, že k určitému zhoršení epidemické situace dojít může," uvedl ministr pro ŽivotvČesku.cz.

V českých nemocnicích je aktuálně s covidem hospitalizováno 59 pacientů, během úterý bylo odhaleno 294 nových případů nákazy. Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, se drží těsně nad hodnotou jedna.

Velkou otázkou je, jak epidemickou situaci v Česku změní příchod podzimních měsíců. Politici i experti se obávají, že tzv. varianta delta může nastartovat novou vlnu epidemie. Část odborníků ale říká, že Česko bude těžit z kombinace proočkování a promoření populace.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch velmi opatrně naznačil, co čeká od příchodu září jeho resort. "Je to velmi složité předvídat, nikdo nemůže zodpovědně říct, jak se situace bude vyvíjet. Všichni, se kterými hovořím, predikují, že k určitému zhoršení epidemické situace dojít může. Je to z různých důvodů, ať už jde o větší mobilitu osob, více kontaktů, návrat dětí do škol, změnu počasí... Jaké ale to zhoršení opravdu bude, to podle mě nedokáže říct přesně nikdo. Já ale nepředpokládám, že by to zhoršení mělo být tak razantní, jako bylo v loňském roce a že by mělo dojít k zavedení razantních opatření. Pokud by se situace ale zhoršila, tak nemohu vyloučit nějaké dílčí opatření, které by se mohlo týkat hromadných akcí, ale již nepředpokládám uzavírání provozů a obchodů," vysvětlil ministr pro ŽivotvČesku.cz.

Od prvního potvrzeného případu na začátku loňského března se v Česku novým koronavirem prokazatelně nakazilo téměř 1,68 milionu lidí. Zemřelo 30 376 z nich. Za posledních sedm dní připadá v Česku 12 nových případů covidu v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Situace se ale v jednotlivých krajích liší. V Praze je číslo nejvyšší, přes 30 případů na 100 tisíc obyvatel za poslední týden, ve druhém Jihočeském kraji zhruba polovina tohoto počtu, podobně jako v Libereckém kraji. Nejnižší incidenční číslo vykazuje Zlínský kraj, kde zdravotníci za poslední týden odhalili necelých pět nových případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.