Ministr Adam Vojtěch upřesnil, jak a kde by se zpřísňovala opatření, pokud by se vývoj epidemie zhoršil

Profimedia
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 6. 6. 2021

Od pondělí se v Česku výrazně rozvolnila protiepidemická opatření. Poslední květnový den se s řadou omezení otevřely vnitřní prostory restaurací, bazény, sauny, wellness, kluby, diskotéky, herny či kasina. O nečekaně rychlém rozvolnění kabinet podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) rozhodl nikoliv v reakci na zlepšující se epidemickou situaci, ale kvůli rozsudku Nejvyššího správního soudu. Ministerstvo zdravotnictví je ale připraveno i na to, pokud by se situace zhoršila. "Současná situace je velmi komfortní a pokud by došlo ke zhoršení, máme jistý časový prostor na to, abychom k tomu nějak přistoupili," řekl pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch.

Z rychlejšího rozvolňování, které se nedělalo z epidemiologických, ale z právních důvodů, nebyl staronový ministr Vojtěch podle svých slov šťastný. Již dříve pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že by byl spíše pro otevření vnitřních prostor restaurací a dalších služeb až od 14. června, jak se původně plánovalo.

V případě, že by došlo ke zhoršení situace v souvislosti s šířením viru v populaci, je šéf rezortu připraven situaci s epidemiology a hygieniky vyhodnotit a nastavit přísnější režim v některých segmentech.

"Je otázka, co můžeme zpřísnit. Máme novou judikaturu Nejvyššího správního soudu (NSS), který nám nedává velké možnosti na nějaké razantní zpřísnění, takže by to bylo spíše v nějakých režimových zpřísněních, tedy například omezení počtu osob na hromadných akcích uvnitř a podobně. I podle NSS možnost uzavírat nějaké služby je velmi omezená mimo nouzový stav. Takže v tuto chvíli je to o nastavení režimových zpřísnění, omezení počtu v rámci kulturních akcí a podobně. Ale nechtěl bych nic předjímat. Současná situace je velmi komfortní a pokud by došlo ke zhoršení, máme jistý časový prostor na to, abychom k tomu nějak přistoupili. Nemusí to být ze dne na den a nerad bych lidi strašil tím, že přijde nějaké zpřísnění. Naopak, situace se zatím zlepšuje," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na současný vývoj ministr Adam Vojtěch a dal tak najevo, že jeho rezort je připraven i na nepříznivou situaci.

V neděli mírně stouplo tzv. reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Ze sobotní hodnoty 0,76 se dostalo na zhruba 0,79. Přibližně kolem hodnot 0,7 až 0,8 číslo kolísá od začátku května.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (68) se v úterý před zahájením summitu Severoatlant...

Dále ale klesá tzv. incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100.000 obyvatel. Tímto číslem se nyní vláda řídí při určování protiepidemických opatření. K dnešku kleslo na 22, o den dříve činilo 23. Incidenční číslo kleslo ve většině regionů. Nejnižší je nadále v Karlovarském kraji, kde činí jen tři případy nákazy za týden na 100.000 obyvatel. Nejvyšší je v Jihočeském kraji s 37 případy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu