Ministr Adam Vojtěch upřesnil, jak to bude, když rodič odmítne dítě nechat s návratem do školy otestovat

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 31. 7. 2021

Žáci základních a středních škol se na začátku září třikrát preventivně otestují na covid-19. Testování začne 1. září, děti nastupující do prvních tříd základních škol se ale budou moci testovat až 2. září. Půjde o antigenní testování. Pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) prozradil, jak to bude, když rodič odmítne, aby jeho dítě bylo otestováno. "Takový žák bude muset nosit respirátor. Opatření tedy nebude bariérové," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf rezortu zdravotnictví Adam Vojtěch (34).

Testování se vyhnou školáci, kteří mají za sebou dvě dávky vakcíny. Velký otazník ale byl kvůli tomu, jak to bude s dětmi, jejichž rodiče odmítnou, aby jejich potomek byl testován.

"My jsem se shodli s ministerstvem školství, že školní rok začne 1. září, jak začít má. A testování nebude bariérové opatření, tedy že pokud někdo nebude otestován, nebude vpuštěn k výuce. Bude ale nutné, aby takový jedinec měl respirátor, aby se nákaza nešířila," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz šéf rezortu zdravotnictví s tím, že existuje zkušenost z loňského roku, kdy s návratem žáků se zvýšil počet pozitivních případů.

Termíny testování jsou: 1. 9., pro prvňáčky 2. 9., a dále 6. a 9. 9. Následně se bude testování vyhodnocovat. Hlavním cílem testování ve školách má být podle Vojtěcha zajištění bezpečného poprázdninového návratu žáků k prezenčnímu vzdělávání a minimalizace rizika přenosu covidu-19.

Vojtěch původně mluvil o tom, že by chtěl pro testování ve školách v září využít metodu PCR, pro její použití ale není dostatečná kapacita laboratoří. Pokud by se některé školy rozhodly zajistit si testování metodou PCR samy, mohlo by se jim podle doporučení ministerstva školství v září za jeden PCR test proplatit zpětně 200 korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.