Ministr Adam Vojtěch uvedl, jak se bude vymáhat nedodržení opatření, které ruší uznávání testů

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 11. 2021

Z neděle na pondělí bude v České republice zaveden takzvaný bavorský model, který ruší uznávání testů jako covidového certifikátu. Uvedl to premiér v demisi Andrej Babiš (67) v České televizi. Opatření bude schvalovat ve čtvrtek dopoledne vláda. Nově nakažených bylo za úterý 22.479, což představuje ohrožení kapacity zdravotnických zařízení. Pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) promluvil o tom, jak se bude vymáhat opatření v případě, že ho někdo nebude chtít dodržovat.

"Vždy jsou sankce, stejně jako jsou dnes. Je to tedy otázka kontrol hygieniků v součinnosti s policií a případně udělování sankcí za porušení opatření. Jinou možnost nemáme, než na základě kontroly orgánů porušení opatření sankcionovat. Nikdo to nedělá s žádnou láskou, oni si občas provozovatelé myslí, že je někdo chce šikanovat nebo něco takového, tak to ale není. Musí si všichni uvědomit, že tady žijeme v situaci, kdy se nám mohou vypnout nemocnice, což je ohrožení pro celou společnost. A to by si měli uvědomit všichni, co opatření porušují, že může dojít k tomu, kdy budou mít zdravotní problém, který bude potřeba řešit a nemocnice jim řekne, že pro ně nemají místo, tak pochybuji, že by se jim to líbilo. Všichni by si měli uvědomit, že dopady mohou být fatální," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf rezortu zdravotnictví k opatření, které chce vláda ve čtvrtek schvalovat.

Cílem opatření je, aby se více lidí nechalo očkovat. V současné době je očkovaných 60 procent populace ČR a zhruba 68 procent lidí nad 12 let, pro které je teď vakcína schválená. Podle šéfa rezortu zdravotnictví je stále 1,5 milionu neočkovaných lidí ve věku 19 až 65 let.

V úterý přibylo v Česku nejvíc nákaz covidem-19 za den od začátku epidemie loni v březnu. Nově nakažených bylo 22.479, zhruba o polovinu víc než za předchozí úterý. Rostl i počet hospitalizovaných s covidem-19, ale méně výrazně. Za uplynulý týden jejich množství stouplo přibližně o čtvrtinu na 4425. Zvyšují se i případy úmrtí lidí s covidem-19.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.