Ministr Adam Vojtěch vyslal příštímu ministrovi MPSV ostrý vzkaz kvůli povinnému očkování: Nic měnit nehodlám

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 12. 2021

Nastupující vláda Petra Fialy (57) zruší paragraf chystané vyhlášky, která stanovuje povinné očkování proti covidu-19 pro lidi nad 60 let. V České televizi to řekl kandidát na ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka (40). Pokud profesní organizace budou požadovat, aby v jejich oblasti bylo očkování povinné, Fialova vláda je vyslyší, dodal. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (35), jak se k takovému plánu staví. Vzkázal, že své kroky v boji o lidské životy nehodlá měnit.

"Nerad měním kroky, které už jsem avizoval, že uděláme. V tuto chvíli nebudu měnit záměr vydat novou vyhlášku. Pokud přijde můj nástupce, nová vláda, může samozřejmě vyhlášku zrušit, je to její odpovědnost, ale jsem přesvědčen o tom, že bez dostatečné proočkovanosti nejde situaci, potažmo epidemii zvládnout. Budeme čelit hrozbě dalších lockdownů, dalších krizových situací v oblasti nemocnic a tak to prostě je. Myslím si, že je ve veřejném zájmu, aby očkování bylo zavedeno pro rizikové skupiny. Za mě v tuto chvíli je to tak, že na tom nic měnit nehodlám, vyhláška bude vydána a pokud nová vláda usoudí, že ji chce zrušit, je to už na ní," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví.

Vyhlášku o povinném očkování, která má platit od března příštího roku, ministerstvo odeslalo do legislativní rady vlády. Příští týden by měla vyjít ve Sbírce zákonů. Vyhlášku připravilo ministerstvo zdravotnictví pod vedením ministra Vojtěcha.

Podle vyhlášky se povinné očkování bude týkat zdravotníků, zaměstnanců v sociálních službách, vojáků a složek integrovaného záchranného systému. Očkovat by se podle návrhu měli dát také strážníci městské policie, dobrovolní hasiči, medici nebo studenti zdravotnických škol. Povinnost bude platit i pro lidi nad 60 let, s čímž nesouhlasí zástupci budoucí vlády ani vakcinologická společnost.

Jurečka řekl, že nastupující vláda takovou vyhlášku nemůže akceptovat a očkování pro lidi nad 60 let zruší. Pokud některé profesní skupiny budou s povinným očkováním v jejich oblasti souhlasit, vláda jim vyjde vstříc. Jurečka kritizoval vládu, že neudělala dost při přesvědčování lidí, aby se očkovat nechali.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (40) kritiku označila za »bezbřehý populismus«. S povinným očkováním lidí nad 60 let souhlasí. Je podle ní potřeba, aby ohrožené skupiny dostaly od státu jasný signál a nechaly se očkovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.