Ministr Adam Vojtěch zhodnotil vývoj epidemie. Určil 2 věci, díky kterým se dá porazit ještě letos koronavirus

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 11. 2021

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 8419 nových případů onemocnění covid-19. Je to třetí nejvyšší denní nárůst od konce března. Hospitalizovaných s prokázanou koronavirovou infekcí je 2489, nejvíc za poslední půlrok. Zhoršují se také statistiky úmrtí lidí s covidem. Podle ministra Adama Vojtěcha (35) jsou v tuto chvíli dvě možná řešení, která mohou zkrotit nepříznivý vývoj epidemie. "Zásadní věc, která nás z toho může dostat, je vyšší proočkovanost populace," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf rezortu. Už dříve avizoval, že pokud by tomu v tuto chvíli tak bylo, ČR by byla zcela bez protiepidemických restrikcí.

"Situaci sledujeme pečlivě. Faktem je, že se nedíváme jen na počty nakažených, ale i jak se epidemie projevuje na kapacitách nemocnic. Podle profesora Duška jsme v jedné čtvrtině toho, co jsme tu viděli v loňském roce. Přesto, i když se situace zhoršuje, kdyby tu nebylo očkování, tak máme čtyřikrát více pacientů v nemocnicích a situace je horší. Zásadní věc, která nás z toho může dostat, je vyšší proočkovanost populace. Zájem se zvedá, to je dobrá zpráva a může nám to pomoci pro následující období. Je také ale dále nutné, zejména z mého pohledu, kontrolovat a vymáhat současná opatření. Jsou nastavená správně a je to teď o jejich dodržování a o kontrolách," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který tak dal najevo, že existuje určité množství gastronomických provozoven, kde se opatření ignorují.

Nejhorší epidemická situace je i nadále na severu Moravy a ve Slezsku. V Olomouckém kraji bylo za posledních sedm dní diagnostikováno skoro 719 případů na 100 tisíc obyvatel a v sousedním Moravskoslezském kraji 641. Naopak nejnižší incidenční vykazuje Karlovarský kraj se 144 případy na 100 tisíc obyvatel za poslední týden.

Nemocniční péči vyžaduje podle posledních dat téměř 2500 lidí s prokázaným covidem. Stav 319 z nich lékaři hodnotí jako těžký. Naposledy bylo s koronavirem hospitalizováno víc lidí počátkem letošního května. Za poslední týden stoupl počet pacientů o více než 1100.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.