Ministr Jan Blatný má do 14 dnů skončit jako ministr zdravotnictví. »Náhradníkem« by mohl být Roman Prymula

Andrej Babiš a Roman Prymula
Andrej Babiš a Roman Prymula
Foto: Michal Protivanský/ CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 1. 2021

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) má podle informací pořadu Otázky Václava Moravce České televize do 14 dnů odejít z pozice ministra zdravotnictví. Ve hře podle ČT je, že by resort převzal premiér Andrej Babiš (66) a výkonným ministrem byl současný poradce předsedy vlády a bývalý šéf ministerstva Roman Prymula (56). "Neslyšel jsem o tom, žádnou nabídku jsem nedostal," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Babiš na dotaz ČTK uvedl, že na spekulace pořadu nehodlá reagovat. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes v pořadu uvedl, že nemá indicie, že by se personální změna měla uskutečnit.

Prymula byl ministrem na podzim zhruba měsíc. Odejít musel poté, co v deníku Blesk vyšla jeho fotografie, jak vychází z restaurace na Vyšehradě, která měla být tou dobou kvůli vládním protiepidemickým opatřením zavřená. Podle ČT Prymula v posledních týdnech navštěvuje jednání vlády. V pořadu též zaznělo, že by se ministrem mohl i oficiálně znovu stát přímo on. "Neslyšel jsem o tom, žádnou nabídku jsem nedostal," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví. Na přímou otázku redakce ŽivotvČesku.cz, zda by post vzal, pokud by mu byl nabídnut, uvedl: "V tuto chvíli jsem žádnou nabídku nedostal, nebudu tedy spekulovat."

Jedním z důvodů možného konce Blatného mají být podle ČT časté personální změny na ministerstvu. Naposledy v úterý skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, stěžoval si mimo jiné na komunikaci s ministrem. Už dříve se Blatný na odchodu dohodl i s bývalým prezidentem České lékárnické komory Lubomírem Chudobou, který nastoupil za Prymuly.

Skončit musela také politická náměstkyně Alena Šteflová, jež se ve Státním zdravotním ústavu (SZÚ) nechala s manželem přednostně očkovat proti covidu-19. V pondělí rezignoval koordinátor očkování na ministerstvu Zdeněk Blahuta. V souvislosti s očkováním rezignoval v polovině ledna ředitel SZÚ Pavel Březovský.

Řešení nepovažuje za šťastné předseda poslanců SPD Radim Fiala, i Prymulův návrat by nepovažoval za úplně férový, řekl v pořadu. Podle šéfa pirátských poslanců Jakuba Michálka by další personální změna v boji proti koronavirové pandemii Česko pouze poškodila.

Proděkan 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Šedo dnes v Otázkách Václava Moravce uvedl, že měl s Babišem krátce možnost hovořit o okolnostech svého odchodu z ministerstva. Vyloučil ale, že by mu premiér nabídl post ministra.

Hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal poznamenal, že v Česku chybí odborná instituce, která by veřejně doporučovala ministrovi další postup při koronavirové pandemii. Šéf resortu zdravotnictví by se pak měl snažit přesvědčit o těchto návrzích ekonomické ministry. "Oddělení politiky od odborných doporučení tu není," uvedl.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.