Ministr Jan Hamáček: Lockdown by měl přijít hned. Tím dříve se vrátíme mezi bezpečné země, říká

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 10. 2020

Řada nových opatření je stresovou zátěží pro řadu lidí a podnikatelů, kteří sledují rychle rostoucí počty nakažených. Pozvolna dochází ke krokům, které pomalu svírají ekonomiku. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka v současnosti Česká republika prochází velmi těžkou situací, která nezadržitelně spěje k takzvanému lockdownu - tedy omezení života k zemi.

"Stav je takový, že kvůli sílící epidemii jsou ohroženy lidské životy, výrazně zatížen zdravotnický systém. A než se trápit řadou dalších striktnějších opatření a čekat, co se stane, je v tuto chvíli možná na místě na čas zavést lockdown, který razantně zmírní šíření epidemie a umožní to, aby po nějakém čase se život mohl o to dříve vrátit do běžných kolejí," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra a vicepremir Jan Hamáček, který poukazuje na model řady jiných zemí, které k podobnému scénáři už sáhly. V současnosti Česká republika patří ke špičce rizikových zemí, pokud jde o epidemii.

Aktuálně převládá v lidech stres a obava, jak to vlastně všechno bude. Každý týden se zavádí striktnější opatření, která fakticky vedou k tomu, že dřív nebo později situace plošné karantény nastane. Současná situace je taková, že poměrně mírná opatření, jak se ukazuje, velmi dramatickou situaci nevyřeší, a to i přes skutečnost, že se vláda snaží ochránit ekonomiku.

"Pokud jde o můj subjektivní názor, asi bych už osobně nečekal. Situace je skutečně velmi vážná a rychlé východisko, jak se vrátit zpět mezi méně rizikové země, ulevit zdravotnictví, lékařům a celému zdravotnickému personálu, vidím v zavedení lockdownu. Je to rozhodně lepší řešení, než se dlouhodobě trápit. Čím dříve se sníží počty nakažených a situace bude pod kontrolou, tím dříve si všichni oddechneme," dodal Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz s tím, že nechce vést polemiku o tom, kdo za nárůst může a ani to, jak moc si lidé brali doporučení vlády k srdci. Sám Hamáček na již probíhající černý scénář upozorňoval v létě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.