Ministr Jan Hamáček nastínil, jak to bude o Vánocích. Je to o lidech, a to rozhodne, říká

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 10. 2020

Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (41) předpovídal, že pokud se hodnoty v souvislosti s počtem pozitivních případů dostanou k 15 tisícům za uplynulých 24 hodin, není na co čekat a jednoznačně zavést tvrdá opatření. Ta vláda zavedla už ve středu. Aktuálně se život v Česku částečně zmrazil. Ministr prozradil, jak to vidí směrem do budoucna.

"Ukázalo se, poté co v úterý byl dramatický nárůst, že není na co čekat a že v tuto chvíli »hrajeme« o každý den. Proto jsme se na vládě dohodli, že to uspíšíme," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra Jan Hamáček, který už o víkendu avizoval, že se takzvaný lockdown zavede v případě, že nárůsty ve čtvrtek případně pátek se budou okolo 15 tisíc pozitivních případů.

"De facto jsme zavedli to, co bylo na jaře a co zafungovalo," upřesnil Hamáček k opatřením. Sám se snažil, aby opatření byla zavedena dřív. "Čím dříve toto těžké období překleneme, tím dříve se vrátíme mezi bezpečné země. Zároveň věřím, že se nám podaří co nejdříve rozvolňovat, blíží se Vánoce a nikdo určitě nechce, aby v době kolem svátků platila taková tvrdá opatření. Je to ale o lidech, a to rozhodne, proto je důležité opatření respektovat a věřím, že Vánoce budou už klidné," zdůraznil Hamáček s tím, že dalším faktorem proč opatření byla zavedena dříve, je skutečnost, že kapacita nemocnic se nebezpečně zaplňuje.

"Pokud predikce jsou takové, že začátkem listopadu dojde ke kolapsu nemocničního systému, je opravdu potřeba s tím něco dělat a na nic nečekat," dodal pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu, který je aktuálně v domácí karanténě z důvodu, že mu v neděli vyšel pozitivní test.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.