Ministr Jan Hamáček nastínil podmínky pro otevření obchodů a hospod. Lidé musí vědět, na čem jsou, míní
Epidemická situace v Česku se podle dosavadních čísel mírně zlepšuje, ale stále zůstává velmi vážná. Lidé po třech týdnech lockdownu doufají v uvolnění některých vládních opatření, což by mohlo přispět ke zpříjemnění každodenního života. Nálada ve společnosti je na bodu mrazu a vidina byť jen malého zlepšení přináší mnohým naději. Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42) nastínil, co by nemělo chybět v návrzích na nový protiepidemický systém PES a jaké podmínky musí být splněny, aby došlo k otevření obchodů a hospod. "Lidé musí vědět, co je čeká, jinak nám vyčtou nepřipravenost," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.
Aktuálně je v zemi podle dat ministerstva zdravotnictví 1 469 706 potvrzených případů onemocnění covid-19 a celkem 232 365 nakažených lidí patří do kategorie 65+. Počet úmrtí vzrostl na k datu 22. března na 24 810.
V souvislosti s rozvolňováním se mluví o počtu hospitalizovaných s covidem, kterých je v nemocnici 8 007. Pomocí v krizové situaci by mělo být prodloužení nouzového stavu, kdy by stávající měl skončit 28. března, pokračující lockdown a omezení pohybu, dodržování platných opatření a v neposlední řadě očkování. Jasná pravidla pro rozvolňování by pak měl nastavit upravený epidemický systém PES.
"Obecně platí to, že bychom měli velmi rychle stanovit jasná kritéria pro to uvolňování. Aby lidé věděli, co je čeká. Říkáme ano – musíme vyprázdnit nemocnice, počet hospitalizovaných musí být na polovině nebo JIP na polovičních kapacitách, ale to je možná ještě asi hodně abstraktní," řekl Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pokud se podaří srazit čísla, která jsou i po zpomalení epidemie stále vysoká, rozvolnění opatření se může týkat pro občany důležitých podniků.
"Lidé by měli vědět, že když to vydrží a ta opatření budou fungovat, tak za tohoto počtu se otevřou obchody a hospody," vyjádřil se ministr vnitra a šéf Ústředního krizové štábu pro ŽivotvČesku.cz.
Protiepidemický systém PES byl v Česku zaveden v listopadu 2020 a měl sloužit k mapování epidemické situace pomocí pěti stupňů určující stav a řešení. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová měla v tomto týdnu představit návrhy na úpravy současného PSA, které by vedly k efektivnější kontrole nad epidemií a jasně a srozumitelně definovala pravidla.
"Je to na ministerstvu zdravotnictví. Nevím, zda půjde o celý nový systém – milníky by měly být známé co nejrychleji, jinak z logiky věci budeme čelit dotazům, co bude a jak bude. Lidé by nám vyčítali, že to rozvolňování nemáme připravené," dodal Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.