Ministr Jan Hamáček odhalil, proč vláda plánuje zavést nouzový stav. Je to kvůli opatření, říká

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 9. 2020

Mimořádné jednání vlády bude ve středu schvalovat vyhlášení nouzového stavu. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (41) jde o režim, který je potřeba zavést z důvodu opatření, které ministerstvo zdravotnictví považuje za důležité v boji se šířením epidemie na území České republiky, uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

"Některá opatření, která ministerstvo zdravotnictví plánuje, zejména směrem k hromadným akcím podle judikátu pražského městského soudu nejdou udělat podle zákona o ochraně veřejného zdraví, takže ten nouzový stav potřebujeme," objasnil Hamáček, proč je nutné zavést opatření, ve kterém může vláda omezit i svobody občanů.

"Půjde o omezení hromadných akcí a volnočasových aktivit a pokud ministerstvo zdravotnictví chce omezit shromažďování osob, tak jde o opatření, které nejde udělat standardním způsobem," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu.

Jan Hamáček dále ale uklidnil, že situace si sice vyžaduje zavedení nouzového stavu kvůli vyhlášení opatření ve smyslu omezení hromadných akcí, ale nejde o klasické zastavení ekonomiky.

"Nouzový stav se nerovná lockdown, tedy zavřené obchodní domy, půlka ekonomiky vypnutá, jde o právní rámec, který je potřeba k zavedení toho jednoho opatření. Vyhlašuje se na 30 dnů. Naopka my potřebujeme, aby ekonomika fungovala a jela na plný výkon, tak se zavádějí opatření, která se jí nebudou významně dotýkat," dodal Jan Hamáček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.