Ministr Jan Hamáček: Pokud čísla neklesnou, bude hůř. Kapacita zdravotnictví se nebezpečně plní

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 10. 2020

Koronavirová epidemie v Česku není na ústupu, a to i přes skutečnost, že v Česku platí řada opatření. Navíc kapacita zdravotnického systému není nevyčerpatelná a podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu jsme na hraně. "Nebezpečně se zaplňují," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček.

I když má u většiny nakažených covid-19 lehký průběh a v nemocnici skončilo jen zhruba 3,4 procenta z lidí, kteří jsou aktuálně nemocní, počet hospitalizovaných se v poslední době rychle zvyšuje. Zvyšuje se i počet zemřelých. 

"Platí to, že počty nakažených nestoupají exponenciálně, ale neklesají. Co mě znepokojuje, stoupající podíl pozitivity v testech. Ukazuje se, že při stejném počtu testů nám roste pozitivita. Otázka je, kolik lidí je nakažených a není testovaných, a to je velmi varující faktor," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček, který se netají tím, že pokud se situace vymkne kontrole, přijdou tvrdší a nepříjemná opatření.

"Pokud se čísla nehnou směrem dolů, a aktuálně patříme v souvislosti s epidemií k nejhorším zemím v Evropě, budeme muset přijmout adekvátní omezení a bude hůř. Už na počtech hospitalizovaných se ukazuje, že se kapacity ve zdravotnictví nebezpečně zaplňují, a to i přes skutečnost, že máme stále ještě nějaké volné," upřesnil Hamáček.

Počet hospitalizovaných v poslední době se rychle zvýšil. Jen za minulý týden stoupl podle posledních údajů ministerstva o více než polovinu na 1242. 

Podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu by nemělo dojít k uzavření hranic. Zatím pro to není důvod. Situace v Česku je totiž oproti sousedním zemím horší.

"K uzavření hranic z naší strany spíše nedojde. Vzhledem k tomu, že situace u nás je horší než všude kolem nás, tak spíše k takovému kroku dojde ze strany našich sousedů, ale my v tuto chvíli nic takového nechystáme," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.