Ministr Jan Hamáček promluvil o rozvolnění. Lůžka na JIP se dál plní, určil zásadní prioritu

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz

Situace v České republice ohledně koronaviru dál zůstává kritická. Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu uvedl, že žádné velké rozvolňování v tuto chvíli rozhodně občané Česka čekat nemohou. "Zásadní je obsazenost lůžkové péče. Kdyby došlo k přeplnění, tak systém zkolabuje," upozornil pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček (42).

Česká republika dál bojuje s koronavirem a situace se nelepší, podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka stagnuje, či se dokonce spíše horší.

Vicepremiér uvedl, že zcela zásadní v tuto chvíli je to, aby se nerozpadl systém zdravotní péče. Pokud by totiž došlo k přeplnění nemocnic, zdravotníci by se dostali do situace, kdy by museli volit, které pacienty ošetří a které nechají čekat.

"Vláda se na jednání s hejtmany shodla, že budeme průběžně sledovat vývoj a že za klíčový ukazatel budeme brát obsazenost lůžkové péče. Tam je to riziko největší, tam kdyby došlo k přeplnění, tak systém zkolabuje. Zatím ten vývoj na jipkách ukazuje, že to stagnuje, nebo se spíše více plní. Z toho já uvozuji, že žádné masivní rozvolňování nebude," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček s tím, že jistý posun se dá očekávat jen na základních školách.

"Chceme se soustředit na bezpečný návrat dětí do škol. To je tak maximum možného," uvedl ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu pro ŽivotvČesku.cz.

Ministerstvo zdravotnictví by v pondělí mělo vybrat antigenní testy na koronavirus určené pro školáky, kteří se mají 1. března začít postupně vracet do lavic. Stát poté ve zrychleném řízení nakoupí potřebný počet testovacích sad. Maturanti a žáci posledních ročníků základních škol by se měli podle plánu do škol vrátit za dva týdny. Je to základní podmínka hejtmanů, kteří v rámci víkendové dohody vyzvali vládu k vyhlášení nynějšího nouzového stavu.

Velkou diskuzi vyvolalo video, které ukazuje zásah strážníků v Berouně. Nezletilý chlapec ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.