Ministr Jan Hamáček promluvil o totálním lockdownu. A nastínil další kroky vlády

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 1. 2021

V Česku v pátek přibylo 8010 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Byl to podobný počet jako ve čtvrtek, ve srovnání s předchozím pátkem to bylo o 447 případů méně. Nemocných s covidem-19 je v současnosti 104.099. Situace okolo vývoje epidemie je alarmující. Personál nemocnic je vyčerpaný a je ho nedostatek. Podle možných scénářů odborníků by nejvíce efektivní bylo přejít k lockdownu a zabrzdit tak šíření viru. "Pokud by šlo o celkové vypnutí ekonomiky, tak to je možné, ale cena za to je strašlivá," řekl pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér Jan Hamáček (42).

Ve čtvrtek vláda jednala o zpřísnění opatření. Kvůli nepříznivé epidemické situaci v Česku rozhodla o uzavření vleků a lanovek. Lidé také budou moci nově využít hrazené antigenní testy jednou za tři dny. Od půlnoci platí zákaz návštěv v nemocnicích, ubytování v hotelech pouze s potvrzením zaměstnavatele a další. Ukazuje se, že v prosinci zavedená opatření nejsou příliš efektivní, navíc existuje hrozba nástupu takzvané britské mutace viru, která je až o 40 procent nakažlivější. Někteří odborníci jako třeba prezident České lékařské komory Milan Kubek by uvítali, aby se přešlo k lockdownu a následně se mohly otevřít služby a podobně.

"Je třeba si říct, co je totální lockdown. To znamená omezit pohyb a setkávání lidí na naprosté minimum. Musí ale fungovat zdravotnictví, sociální služby, potřebujeme něco jíst, musí fungovat hromadná doprava... Ale co je potřeba říct, že současná protiepidemická nařízení jsou mnohem mírnější než ta, co platila na jaře. Právě na jaře jsme tu epidemii zachytili a teď se v tom plácáme. Nejhorší, co by mohlo nastat, tak by bylo nějaké další rozvolňování. Současný stav je neuspokojivý, epidemie pod kontrolou není. Nemocnice jsou přeplněné, zdravotnictví je 4 měsíce v nouzovém režimu, personál je často na pokraji sil. A světlo na konci tunelu je daleko, takže kdyby se současná opatření zpřísnila, ne na 14 dnů, ale na 3 týdny, tak by se počty pozitivních případů snížily a mohly by fungovat takové mechanismy, jako je třeba trasování kontaktů, eRouška. V tom stávajícím stavu opatření nemohou fungovat," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek jedno z nejefektivnějších řešení, kdy v případě zbrzdění epidemie by se následně lidem mohlo lidově řečeno lépe dýchat a mohlo by být dostupných více aktivit či služeb. Druhou stránkou věci je skutečnost, že zastavit ekonomiku stojí obrovské peníze.

Podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu takové opatření lze přijmout, ale cena je vysoká. "Otázkou je, co se ještě dá udělat pro to, abychom to nazvali totálním lockdownem. Pokud by šlo o celkové vypnutí ekonomiky, tak to je možné, ale cena za to je strašlivá. To, že se na jaře zastavily některé podniky, tak nešlo o rozhodnutí vlády, ale rozhodnutí konkrétně automobilek Škoda Auto nebo Hyundai, které zjistily, že nemají odbyt. Vláda nikdy ze svého rozhodnutí podniky nezavírala," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček, který se ohlédl za první vlnou epidemie v loňském roce na jaře.

"Počkal bych, jaká se ukáží čísla v dalším týdnu a budou se vymáhat aktuální doporučení. Kde vnímám, že jsou rezervy, tak jsou určitě spojené s vymáháním," dodal pro ŽivotvČesku.cz šéf Ústředního krizového štábu.

Počet hospitalizovaných s covidem v pátek oproti čtvrtku klesl o 162 na 5812 případů. V těžkém stavu bylo 947 pacientů, nejméně od 3. ledna.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.