Ministr Jan Hamáček promluvil o totálním lockdownu a zavedení plošného nošení respirátorů

Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček
Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček
Foto: showpix.cz

Vláda bude ve čtvrtek pokračovat v jednáních o zpřísnění koronavirových opatření v Česku. Na rozsahu opatření se ministři shodli ve středu, dnes se kvůli nim opět sejdou s opozicí. Začátek zasedání kabinetu se plánuje na 18:00. Podle ministra Jana Hamáčka (42) je situace velmi alarmující. Cestu na zlepšení vývoje epidemie vidí zejména v testování. "Z mého pohledu je řešením testování ve firmách," uvedl pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér.

Podle dosavadních informací by se mohly uzavřít mateřské školy a do škol by mohly přestat chodit i žáci prvních a druhých tříd základních škol. Kabinet zvažuje také omezení pohybu mezi kraji či do určité vzdálenosti od bydliště. Pokud jde o tvrdý lockdown - podobný jako by v loňském roce na jaře, nemělo by k němu dojít.

"To znamená uzavření části průmyslu, k tomu jsem nezaznamenal politickou vůli. Z mého pohledu je řešením testování ve firmách. Povedlo se mi přesvědčit ministra zdravotnictví Jana Blatného, aby ministerstvo vydalo změnu, aby se testy daly používat k samotestování. Jakmile se budou moci používat k samotestování, tak si každý bude moci koupit v lékárně za 80 korun test. Jsem přesvědčen, že to firmy k testování pracovníků využijí a mohlo by to hodně pomoci," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu.

Jako další možnost ministr vnitra vidí v plošném zavedení nošení respirátorů. "To by určitě pomohlo. Z hlediska epidemického by to určitě pomohlo. Na vládě musíme dopracovat schéma, jak to lidem zajistit," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček.

Epidemie v Česku vykazuje nižší čísla a odborníci z řad epidemiologů či imunologů zmiňují ...

Kabinet se shodl na rozsahu opatření, dnes příslušné resorty zpracují definitivní texty, které ministři představí opozici. Vláda podle Hamáčka také požádá Sněmovnu, aby nouzový stav neskončil sobotou, ale až na konci března.

Zavřít reklamu