Ministr Jan Hamáček promluvil o vakcíně: Očkovat se nechám, bez toho se do normálu nevrátíme

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 11. 2020

Kolem očkování vakcínou na nový koronavirus se vede řada diskuzí. Látka, která má potlačit pandemii, dělí lidi na dva tábory. Jedni se obávají preparátu vytvořeného za 8 měsíců, druzí s ním nemají problém. "Osobně bych se očkovat nechal," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra Jan Hamáček (41) s tím, že bez vakcíny se do běžného životního koloritu jen tak nevrátíme.

Senioři patřící do rizikové skupiny a lidé s vážnými chorobami jako je chronická obstrukční plicní nemoc, silně zvýšený krevní tlak, závažná onemocnění ledvin a jater, těžká cukrovka či výrazná nadváha by měli v rámci očkování proti koronaviru přijít první na řadu. Následně by vakcínu mělo dostat zdravotníci bojující v první linii - takový je plán ministerstva zdravotnictví.

Právě proočkovanost populace je tím, co by mělo zastavit epidemii. V současnosti se nejvíce diskutuje o tom, kdy proběhne zaregistrování vakcíny na onemocnění covid-19 a její distribuce. V poslední, třetí fázi klinických studií, WHO uvádí deset vakcín. 

"Osobně bych se šel očkovat, nechám se. Pokud máme mít šanci dostat se do normálního stavu, tak bez očkování se neobejdeme. Chápu, že lidé mají různé názory na očkování a běží tady řada desinformačních kampaní, ale pokud se chceme vrátit do normálu, tak je nutné očkování," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček svůj pohled na téma vakcinace. Sám před časem onemocněl covidem-19 a měl lehký až střední průběh. Od překonání choroby má imunitu na 90 dnů.

Vakcína proti covidu se v České republice má objevit už koncem letošního roku, pokud některá z vakcín bude schválena, jinak se počítá s jarními měsíci. Ministr zdravotnictví Jan Blatný by rád proočkoval až 70 procent dospělých. Aktuálně ministerstvo zdravotnictví plánuje kampaň, která by měla očkování proti koronaviru podpořit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.