Reklama:

Ministr Jan Hamáček prozradil, kdy se postupně začne rozvolňovat. Jsme na dobré cestě, říká

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 3. 2021

Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42) zhodnotil současný vývoj koronavirové epidemie. Vicepremiér vnímá opatrnou optimistickou tendenci. Zásadní čísla lehce klesají. Ministr se také vyjádřil k nakaženým, které odhalily antigenní testy. "Jsem přesvědčen, že jsme na dobré cestě," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz aktuální vývoj epidemie.

Reklama:

K 20. březnu bylo v českých nemocnicích s nemocí covid-19 hospitalizováno 8632 pacientů, dne 18. března to bylo 8941 lidí. V pátek přibylo v České republice 9624 potvrzených případů koronaviru, to je zhruba o 5300 méně než minulý týden. Epidemie koronaviru si podle statistik ministerstva zdravotnictví vyžádala u Česku už 24.530 obětí.

Reklama:

Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo z 0,93 na 0,87. Pod hranicí 0,9 bylo naposledy 23. ledna.

To jsou čísla, která dávají důvod k opatrnému optimismu. Vnímá to tak i ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. Je přesvědčen, že na pozitivním trendu mají zásluhu i nařízená opatření.

"Současnou situaci vidím s opatrným optimismem, protože čísla neklesají tak rychle, jak bychom si přáli, ale klesají. To znamená, že se nám to podařilo trošku otočit, čímž opatření plní účel. A je potřeba upozornit, že se nám ukazuje nově ukazují pozitivní, které vycházejí z antigenních testů, které jsme dříve neviděli. Kdybychom tedy antigenně netestovali, tak by pokles byl razantnější. Z tohoto pohledu jsem opatrný optimista, protože epidemie se otočila a klesá," nastínil pro ŽivotvČesku.cz, jak vidí současnou situaci vicepremiér Jan Hamáček.

Klíčové by měly být Velikonoce. Vláda apeluje na veřejnost, aby přes jarní svátky nedošlo k uspokojení a lidé nepodléhali dojmu, že boj s epidemií končí. Zásadní bude, aby se lidé nedružili, nechodili na návštěvy a dál omezili mezilidské kontakty.

"Jsem přesvědčen, že pokles v dalším týdnu bude významnější a jsem přesvědčen, že jsme na dobré cestě a naděje velká. Pokud zvládneme Velikonoce a nebude se opakovat jako na Vánoce, že každý vyrazí za svými kamarády na návštěvu, tak můžeme být z nejhoršího venku a můžeme přemýšlet o postupném rozvolňování," dodal s nadějí v hlase pro ŽivotvČesku.cz šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: