Ministr Jan Hamáček vysvětlil, proč by nerozvolňoval. Znevážili bychom oběti epidemie, říká

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 11. 2020

Vláda v neděli rozhodne na základě údajů, které bude mít k nedělnímu ránu za sedm dní, zda dojde v systému PES k přesunu na stupeň tři. Znamenalo by to řadu rozvolnění. Podle šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (41) by se ale spíše mělo týden počkat. "Z mého pohledu to ještě není na rozvolnění," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Hamáček svůj pohled.

Přechod do pásma tři by znamenal, že by se mohly otevřít nejen všechny obchody a provozovny služeb, ale bylo by opět možné se také najíst v restauracích. Odborníci i politici ale v minulých dnech připomínali, že epidemie nebrzdí tak rychle, jak se očekávalo. Jsou také velké rozdíly mezi regiony.

"Jsem dlouhodobě opatrný. Čísla přicházejí, jak postupuje týden a ukazuje se, že sice na celostátní úrovni jsme těsně v pásmu tři, ale jsou okresy které jsou na pětce, jsou kraje které jsou ve čtyřce. A z mého pohledu to není na rozvolnění. Pokud nechceme velmi riskovat a všechna omezení, která jsme zavedli a všechny oběti, které si epidemie vyžádala, pokud nechceme zcela znevážit, tak já bych nerozvolňoval a minimálně bych týden počkal," upřesnil svůj pohled na situaci pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra Jan Hamáček, který tak upozorňuje, že přílš brzké rozvolnění může lidově řečeno epidemii opět posadit do sedla.

Vývoj epidemie vyhodnocuje systém PES, podle něhož je Česko od pondělí ve čtvrtém stupni rizika. Do třetího stupně se skóre dostalo v pondělí.

Aktuální stav epidemie je takový, že většina nakažených má mírný průběh onemocnění. Podle posledních údajů ministerstva je s koronavirem hospitalizováno 5048 lidí, tedy sedm procent aktuálně nemocných. Stav 743 pacientů lékaři hodnotí jako těžký. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.