Ministr Jan Hamáček zhodnotil vývoj epidemie. Popsal, co se stane, až dojde kapacita volných lůžek

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 2. 2021

Aktuální vývoj epidemie covidu-19, zásoby zdravotnického materiálu, ale především žádost o pomoc německých nemocnic s českými pacienty by měl na dnešním zasedání projednávat Ústřední krizový štáb. Podle ministra Jana Hamáčka (42) je stav alarmující. "Situace je nejhorší v historii krize," řekl pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér.

Podle ministerstva zdravotnictví musí o zahraniční pomoc musí žádat přímo vláda na základě zákona o zahraniční rozvojové spolupráci a humanitární pomoci. Prozatím devět lůžek pro pacienty s covidem-19 nabídlo České republice Sasko.

"Čísla nakažených jdou nahoru, jdou nahoru čísla hospitalizovaný, ale hlavně jdou nahoru čísla lidí na JIP. Ty už máme bohužel plné," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.

Podle něj v případě, že dojde k vyčerpání nemocničních kapacit, tedy lůžek, je potřeba se obrátit s žádostí o pomoc do zahraničí. "Kapacita není nafukovací. Z JIPek, které jsou necovidové, to znamená třeba pro lidi z autohavárii, tak se udělají covidové JIPky. Ale pořád je potřeba mít místo na lidi s infarktem a po nehodách a podobně. Ta kapacita tam také někdy dojde, pak zbývá pomoc ze zahraničí. Přehrada jednou přeteče, pak musíme o pomoc požádat zahraničí," popsal pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček současný scénář.

Nemocnice mají v případě kapacitní krize zastavit veškerou péči s výjimkou akutní intenzivní péče. Dopis s tímto doporučením dnes hejtmanům a ředitelům nemocnic odeslal ministr zdravotnictví Jan Blatný (50). Kapacita lůžek intenzivní péče v nemocnicích se kvůli koronaviru blíží absolutnímu vyčerpání. Volných je nyní zhruba 15 procent.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.