Reklama:

Mi(ni)str lhaní Jurečka pohledem sociologa: Sklízí, co zasel za své autoritativní vystupování v minulosti

Marian Jurečka
Marian Jurečka
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 1. 2024

Komentář: Kauza »večírek« kolem ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nemá konce. A právě to zajímalo redakci ŽivotvČesku.cz –⁠ co je konkrétně za tím, že »veřejnost chce jeho hlavu na špalku«. Politik čelí kritice kvůli večírku pro zaměstnance, který se na jeho ministerstvu konal v den, kdy vrah na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy zabil 14 lidí. V úterý zasedne předsednictvo KDU-ČSL, kde se bude řešit jeho vládní budoucnost. Sám Jurečka připustil, že zvažuje rezignaci. Premiér Petr Fiala (ODS) ministra podpořil v dalším setrvání ve vládě. Pro ŽivotvČesku.cz na výše zmíněné poskytl komentář zkušený sociolog Vojtěch Bednář. Z jeho slov vyplynulo, že politik sklízí, co zasel.

Reklama:

Jurečka po dlouhém mlčení ohledně svého jednání poskytl médiím své vyjádření, ve kterém se ale dopustil několika nepravdivých tvrzení. Zejména pokud jde o to, kdy mimo jiné získal první informace o střelbě, dále pak ohledně toho, že se na večírek vrátil. Zásadní chybou však je, že večírek neukončil.

Vánoční setkání zaměstnanců resortu vyvolalo značnou kritiku, a to z důvodu, že pokračovalo v době, kdy byly známy tragické události. Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala uznávaného sociologa Vojtěcha Bednáře, jak se na jednání Jurečky dívá –⁠ zejména pak na to, co je za tím, že veřejnost by ráda, aby ministr rezignoval.

Reklama:

"Z mého úhlu pohledu má celá ta věc dvě složky. První je ta nešťastná party a její (ne)zvládnutí. Večírek je dlouhodobě plánovaná akce, lidé se na ni těší. Zrušit ho není tak jednoduché, jak to ex post vypadá. Zvláště když nevíte, co přesně a v jakém rozsahu se děje. Ministr má samozřejmě zodpovědnost a musí dle ní jednat, takže nejsprávnější rozhodnutí by za daných okolností asi bylo oficiální část akce ukončit, ale současně nechat lidi, kteří už na ní byli přítomni, být," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený sociolog.

"Pak je tady druhá strana mince a tou je mediální odezva. Ta je skutečně velmi negativní a podporují ji reakce pana ministra Jurečky, ale i jeho chování v minulosti. Osobně jsem přesvědčen, že pokud by se podobné faux pas stalo jinému ministrovi, byl by zájem médií podstatně menší a vystačil by s vysvětlením a s omluvou. V tomto případě ale pan ministr do jisté míry »sklízí« svou snahu o důrazné, sebevědomé a autoritativní vystupování v minulosti, která část veřejnosti vedla spíše proti jeho image," dodal pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: