Ministr Petr Arenberger krouží kolem vakcíny Sputnik. Jan Hamáček nastínil, pro koho by preparát mohl být

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 4. 2021

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) chce do České republiky dostat zejména registrované vakcíny, které mohou být nástrojem k poražení epidemie. O ruskou očkovací látku Sputnik V a jiné neschválené preparáty by se stát mohl zajímat při klinickém zkoušení postupem respektovaným úřady Evropské unie, uvedl Arenberger po svém uvedení do úřadu. Zároveň už stihl jednat o ruské vakcíně Sputnik V s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irenou Storovou. K věci uvedl, že prostudují dokumentaci, která je k ní nyní dostupná. Podle ministra Jana Hamáčka (42), který se vyjádřil již dříve pro ŽivotvČesku.cz, by mohl ruský preparát fungovat na bázi dobrovolnosti.

Premiér Andrej Babiš (66) ve středu novinářům řekl, že ČR čeká na schválení Sputniku Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). "Ze zákona stát nemůže nakupovat jiné vakcíny, než které nakoupil od Evropské komise," uvedl. Arenberger řekl, že se ve věci plně ztotožňuje s Babišem.

Podle nového ministra zdravotnictví je v Česku velká skupina lidí, která má o ruskou vakcínu zájem. Ministerstvo zdravotnictví může rozhodnout o tom, zda se začne Sputnikem V očkovat, nebo ne.

Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu uvedl pro ŽivotvČesku.cz, že ruskou, ale i čínskou vakcínu považuje za kvalitní a mohla by se aplikovat lidem, kteří o ni stojí.

"Pokud by to bylo možné, věřím v to, že v Česku je skupina obyvatel, která by si tyto vakcíny nechala píchnout. Za sebe říkám, že nemám problém s ani jednou z nich, kdyby byla možnost, tak si je píchnout nechám, protože obě vakcíny pokládám za kvalitní, ale respektuji, že na to může mít každý svůj názor, a proto nemůžeme nikoho nutit.  Jsem pro to, aby se tyto vakcíny používaly separátně na nějaké dobrovolnosti. Tedy kdo chce Sputnik či Sinopharm, ať si ho nechá píchnout, ale rozhodně nemůžeme lidi nutit, aby si vzali v rámci dobrovolnosti vakcínu, kterou nechtějí," upřesnil před několika dny pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na obě vakcíny ministr Jan Hamáček.

Prezident Miloš Zeman (76) při jmenování nového ministra uvedl, že bývalý šéf rezortu zdravotnictví Jan Blatný podle něj brzdil přísun ruské a čínské vakcíny, a je tak spoluzodpovědný za úmrtí na covid. "Chci zdůraznit, že to není o Sputniku. Jsou tu nějaké teorie a prezident o něm zase mluvil, není to o Sputniku," prohlásil Babiš, když zdůvodňoval Blatného odvolání. U Sputniku počká ČR na rozhodnutí unijní agentury, dodal.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.