Ministr Roman Prymula potvrdil další balíček opatření: Zavedeme ho v dalším týdnu, prozradil

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 9. 2020

Ministr zdravotnictví Roman Prymula potvrdil, že v nadcházejícím týdnu se Česká republika dočká dalšího balíčku opatření, která budou mířit přesně na cíl ve smyslu, že by mělo dojit nejen k zastavení, ale i snížení počtu pozitivních případů. Šéf rezortu zdravotnictví to uvedl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že by se mohlo jednat o finální opatření.

Uznávaný odborník a věhlasný stratég se netají tím, že cílem opatření bude snížit kontakty osob a zamezit tak dalšímu potenciálnímu šíření nákazy.

"Ono už to opatření to má v názvu, co je cílem. To znamená omezení kontaktu osob a zamezení na kratší dobu všech akcí, které nejsou nezbytné, které vedou pouze ke zvýšeným kontaktům předávání nákazy dál," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Roma Prymula s tím, že během víkendu probíhají konzultace s řadou expertů i ze zahraničí a připravuje se přesné opatření, které bude přesně cílené.

"Příští týden budou představena další opatření a bude snaha, aby šlo o finální balíček," upřesnil Roman Prymula.

Prymulu zároveň znepokojuje, že někteří lidé se snaží obcházet různými způsoby nařízení vlády a vystavovat tak lidi, kteří se řadí do rizikové skupiny, možným zdravotním komplikacím. Což z obecného hlediska vede nejen k ekonomickým problémům, nutnosti zavádět další opatření, ale zejména k potenciálně zvýšené zátěži zdravotního systému.

"V tuto chvíli je potřeba apelovat na každého, aby opatření respektoval. Není to jen o zastavení, ale snížení denních nárůstů a reprodukčního čísla, aby nedošlo k tomu, že zdravotnictví se dostane do nadlimitního zatížení a lidé, kteří potřebují běžnou péči pak tu péči nedostanou," poznamenal pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví.

Podle Romana Prymule je aktuálně situace hraniční pro zavedení účinných opatření, která se nebudou tolik dotýkat ekonomiky. "V tuto chvíli tady není volba. Nemůže čekat na to, až dojde k navýšení případů a budeme tady mít mnoho zemřelých. Čím dříve dojde ke zmírnění současného trendu, tím dříve bude situace jednoduší. Teď jsme v rozhodující době, kdy se musí provést účinná opatření, aby došlo k zastavení nejen nárůst, ale zároveň aby došlo k poklesu. Denní zátěž systému ve smyslu tří tisíc pozitivních případů není zase tak velký problém, ale pokud bychom měli denně desítky či přes stovku nových klinických případů, tak je jasné, že systém by nebyl schopen poskytovat běžnou péči všem potřebným," upřesnil Prymula, proč je potřeba zavést účinná opatření.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.