Ministr Válek se asi zalekl, co by mohlo nastat, říká Lukáš Pollert k náhlé změně v přesčasech lékařů

Lukáš Pollert
Lukáš Pollert
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 9. 2023

Komentář: Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce spolu s poslancem Vítem Kaňkovským (KDU-ČSL) předložit ve zrychleném projednávání do Sněmovny novelu zákoníku práce, která zruší nedávno schválené navýšení přesčasové práce lékařů. Poslední změna platí od 1. října, podle Válka by se vrátit do původního stavu mohla od ledna. Řekl to v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Situaci na dotaz okomentoval lékař, komentátor a někdejší olympionik Lukáš Pollert.

Podle Válka je změna projednaná i s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Právě poslanec Kaňkovský byl tím, kdo předložil pozměňovací návrh, který změnu maximálního objemu dobrovolné přesčasové práce z 416 na 832 hodin do zákoníku vložil.

"Jednáme i o výjimce pro zachování 24hodinových směn, protože to je větší problém," doplnil Válek. V nemocnicích bude od října podle zákoníku práce možné plánovat pouze 12hodinové směny, potom bude muset mít lékař nejméně 11 hodin nepřetržitého odpočinku. Už v týdnu potvrdil i premiér Petr Fiala (ODS), že ČR o výjimce na 24hodinové směny s Evropskou komisí jedná.

Další jednání se zástupci Sekce mladých lékařů České lékařské komory má Válek podle dřívějších informací naplánované na pátek 20. října. "Základní požadavek je, aby se zákon vrátil do původního stavu. Druhá věc je začít řešit tu neúnosnou situaci v nemocnicích," řekl v diskusi viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek.

Pro ŽivotvČesku.cz změnu, se kterou přišel Válek, okomentoval lékař Lukáš Pollert. "Pan ministr Válek se podle mě asi zalekl, že lékaři budou stávkovat. Mně osobně nevadí dělat přesčasy. Rozumím tomu, že ale jsou obecně lidé, kterým vadí z nějakého důvodu práce přesčas. Každý se k tomu staví nějak," uvedl v úvodu pro ŽivotvČesku.cz bývalý český a československý vodní slalomář, kanoista závodící v kategorii C1.

"Myslím si, že ministr Válek, kdyby chtěl něco významného udělat pro zdravotníky, tak jim zvedne dvojnásobně, trojnásobně platy, a to tak, aby základní mzda převyšovala přesčasy. Zdravotníci totiž dělají přesčasy, aby měli nějaký normální plat," vysvětlil dále pro ŽivotvČesku.cz odborník specializující se na anesteziologii a resuscitaci.

Redakce se Pollerta dotázala v souvislosti s jeho slovy na to, jak se mu z platu lékaře daří uživit svou početnou rodinu. O někdejším olympionikovi je známo, že s manželkou vychovávají šest dětí.

"Pokud se zruší přesčasy, tak je to jednoduché - najdu si ještě jednu práci. Nemohu nechat rodinu na holičkách. To znamená, že pokud se nám sníží platy, budu si muset najít ještě »vedlejšák«. Práce se nebojím, rodinu zkrátka musím uživit," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz zkušený anesteziolog, který zajišťuje při operacích komfort pacientům, aby po celou dobu výkonu necítili žádnou bolest.

Zajímavá odpověď Lukáše Pollerta byla i v rámci dotazu, že v jeho kůži by řada lidí sáhla po sociálních a dalších podpůrných dávkách. "Děti jsem si nepořizoval kvůli tomu, abych ždímal stát. Nebo lidi, kteří platí daně, o dávky. Jsem zdravý člověk, pracovat mi nevadí," dodal svérázně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.