Ministr vnitra Vít Rakušan v exkluzivním vyjádření: Babiš a Okamura mají husí kůži z toho, že se nenechám ohýbat

Profimedia
Ministr vnitra Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 13. 1. 2022

Jednání před vyslovením důvěry nové vládě poslanci přerušili a mimořádně se ve čtvrtek v 9:00 sešli, aby projednali peněžité dary, které obdrželo vládní hnutí STAN. Jednání vyvolali poslanci opozičních hnutí SPD a ANO. Populisticky laděný Tomio Okamura (49) navrhl dvě usnesení - jedno, v němž navrhl premiérovi odvolání ministra Víta Rakušana (43), a druhé jako ustavení parlamentní vyšetřovací komise. Redakce ŽivotvČesku.cz získala vyjádření ministra vnitra, který vysvětlil, o co dle jeho názoru šéfům opozičních hnutí v tuto chvíli jde.

"Andrej Babiš a Tomio Okamura mají husí kůži z toho, že se nenechám ohýbat a nebudu podléhat žádným tlakům politických konkurentů ani jiných struktur. O to tady hlavně běží," uvedl pro ŽivotvČesku.cz šéf STAN a ministr vnitra Vít Rakušan.

Opoziční poslanci chtějí podle návrhu programu vysvětlit původ peněz pro STAN ze zahraničí. Hnutí ale opakovaně uvedlo, že žádné peníze z ciziny nepřijalo. Dary jsou pouze od společností se sídlem v Česku nebo od českých občanů, tvrdí.

Před schválením programu ještě vystoupil šéf SPD. "Doufám, že zákonnost či nezákonnost peněz na účtech STAN posoudí policie a státní zástupce či následně soud," řekl Okamura, který dále pronesl, že ministr vnitra Vít Rakušan hodlá svou funkci zneužívat.

Ministr vnitra pak Tomia Okamuru s vážnou tváří ve Sněmovně vyzval, aby věc řešil v právní rovině, pokud má pocit, že došlo k něčemu nezákonnému. Následně zcela jasně zdůraznil, že hnutí STAN žádným způsobem neporušilo zákon o financování politických stran. "Všechny dary na transparentním účtu STAN jsou buď od fyzických osob z České republiky či právnických osob, které mají české IČO, daní či zaměstnávají lidi v České republice," reagoval na nařčení Vít Rakušan a ohradil se proti tvrzení, že by svou funkci nějakým způsobem zneužíval.

Program mimořádná schůze musí schválit sněmovní většina. Vládní pětikoalice už oznámila, že návrh programu nepodpoří. Navzdory tomu se ale otevře prostor pro diskusi, byť omezenou.

Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (67) plánuje oznámit rozhodnutí ohledně s...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu