Ministr Vojtěch tvrdí: Nákupy roušek a respirátorů nebyly předražené
Podle Adama Vojtěcha ministerstvo zdravotnictví nakupovalo ochranné pomůcky ve srovnání s ostatními veřejnými institucemi za průměrně nižší ceny. Uvedl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM). Podle něj dále ministerstvo neuskutečnilo ani většinu objednávek u kontroverzních firem. Tím je myšleno firem mající sídlo v daňových rájích.
"Podle výsledků jsme my u respirátorů FFP2 a FFP3 pod cenou na trhu," tvrdil Vojtěch. Ministerstvo podle něj nakupovalo respirátory nejvyšší třídy FFP3 průměrně za 148 korun. To je údajně podstatně níž než u policejního prezidia, kde suma byla 348 korun.
"Já to nekritizuji, pouze říkám, že situace byla tak mimořádná, že tady neexistoval žádný pořádný trh," dodal Vojtěch. Ceny podle něj velmi oscilovaly a nedalo se mluvit o trhu v běžném smyslu. "V tomto prostředí dělat nějako tržní cenu v místě a čase obvyklou je zkrátka nemožné," dodal Vojtěch, který byl kritizován opozičními politiky za nákupy, které byly předražené. V ředě případu se cena vyšplhala až k desetinásobku ceny. Konkrétně šlo právě o respirátory FFP2.
Objednávka za 1,2 miliardy
Třeba předseda Pirátů Ivan Bartoš v interpelaci ve Sněmovně uvedl, že objednalo respirátory za 1,2 miliardy korun od společnosti La Fabrica. Paradoxem na věci bylo, že společnost nevykazovala žádnou činnost, než došlo k nákupům ochranných pomůcek. Vojtěch k věci uvedl, že firma dodala pomůcky asi za 500 až 600 milionů, zbytek ministerstvo stornovalo kvůli nevyhovující kvalitě.
Podle Vojtěcha je totiž běžné, že podnikatelé mají založené společnosti, které v případě potřeby použijí.
Stejně tak se podle něj postupovalo i u dalších nákupů od firem, které sídlí v daňových rájích, jsou na ně exekuce nebo nebyly před koronavirovou krizí činné. Celkem od nich mělo ministerstvo i s objednávkou pro firmu La Fabrica objednat materiál za 1,8 miliardy. "Většina těch objednávek je stornovaná," uvedl Vojtěch.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.