Ministr zdravotnictví doporučuje před očekávanou podzimní vlnou čtvrtou dávku očkování. Imunolog Václav Hořejší promluvil o její důležitosti

Profesor Václav Hořejší
Profesor Václav Hořejší
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 5. 2022

Přestože ještě ani nepřišlo léto, resort zdravotnictví už připravuje občany na blížící se podzim a s ním možný příchod další koronavirové vlny. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) doporučuje, aby se lidé na konci léta nechali přeočkovat čtvrtou či třetí dávkou vakcíny proti covidu-19. "Rozhodně by se to mělo udělat ještě předtím, než vlna začne," řekl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Václav Hořejší (72).

Ve stínu ukrajinsko-ruského konfliktu upadlo téma covidu-19 velmi rychle do pozadí a spíše než denní počty nakažených lidé sledují postupy ruské armády a aktuality ohledně ukrajinských uprchlíků na území Česka. Podle resortu zdravotnictví je ale důležité na covid-19 zcela nezapomenout a uvědomit si, že s přicházejícím létem bude potřeba se připravit na podzim.

Podzim bývá obdobím, kdy denní počty koronavirových nákaz stoupají nejrapidněji. Přestože protiepidemická opatření již nejsou v platnosti a respirátory jsme zcela odložili, koronavirus nezmizel. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek proto lidem z rizikových skupin doporučuje, aby se v létě nechali přeočkovat čtvrtou dávkou. "Koho musíme zásadním způsobem chránit, jsou lidé 55+ a lidé s komorbiditami," řekl.

Se šéfem resortu zdravotnictví Válkem souhlasí i imunolog Václav Hořejší. Podle něj je také podstatné, aby se čtvrtou dávkou nechali očkovat nejen lidé s komorbiditami, ale aby také lidé, kteří ještě nešli na posilující třetí dávku, aplikaci vakcíny rovněž podstoupili. Doporučuje přitom nečekat až na podzim, kdy se epidemická situace může zhoršit.

"Já si myslím, že ohrožení lidé jsou ta hlavní cílová skupina, pro kterou je ta čtvrtá dávka rozhodně důležitá a měla by se udělat. Z těch ostatních je tam hodně takových, kteří mají jen dvě dávky. U těch je ta třetí dávka důležitá. Do té doby asi budeme taky vědět, jak se to bude vyvíjet a jak ta předpokládaná podzimní vlna bude nastupovat, ale rozhodně by se tohle mělo udělat ještě předtím, než to začne," řekl pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší.

Kromě doporučení ministra zdravotnictví by pak uznávaný imunolog očekával i kampaň, která by důležitost očkování zdůrazňovala a přesvědčila by lidi, aby nebezpečí onemocnění nepodceňovali. "Na lidi by se rozhodně mělo apelovat kampaní. Doufám, že něco takového udělají, a myslím, že to pan ministr i sliboval," dodal profesor imunologie pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.