Ministr zdravotnictví přiznal, že v Česku je indická mutace koronaviru. Promluvil epidemiolog

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

V Česku se objevila indická mutace koronaviru, řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Potvrzena byla v Hradci Králové, kam ji podle ministra přivezla zřejmě studentka z Indie. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) každá nová mutace může představovat riziko v tom smyslu, že může být rezistentní na současné vakcíny. "Mutace se budou spontánně objevovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Paradoxně nebyla nemocná ona, ale její indická spolubydlící,“ řekl Právu ministr zdravotnictví Petr Arenberger s tím, že případ je podle něj relativně dobře vytrasován.

Nákaza se zásadně nerozšířila, protože nebyla výuka. Zatím není potvrzeno, jestli je indická mutace infekčnější nebo odolnější vůči vakcínám.

Mutace jsou pojmenovávané podle místa, kde vědci poprvé sekvenovali gen viru. "Mutace se budou spontánně objevovat a určitě není možné do budoucnosti vyloučit, že vznikne varianta, která bude výrazně klinicky závažnější a zároveň se bude rychle šířit," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymual, podle nějž v případě, že by účinnost vakcín významně klesla díky novým mutacím, bylo by nutné vytvořit vakcíny druhé generace, které na tyto změny budou reagovat.

V pátek přibylo v Česku 1631 potvrzených případů covidu-19. Je to mírný nárůst proti čtvrt...

V současnosti je nejrozsáhlejší mutace v Česku je britská. Její výskyt u českého pacienta byl poprvé potvrzen 18. ledna. Aktuálně zřejmě na našem území převládá.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.