Ministr zdravotnictví Roman Prymula představil cíl v boji s koronavirem: Musíme nastavit přesná opatření, říká

Ministr zdravotnictví Roman Prymula
Ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 9. 2020

Ministrem zdravotnictví se stal Roman Prymula. Zkušený epidemiolog nahradil Adama Vojtěcha, který v pondělí rezignoval. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl v nové funkci Roman Prymula rozhovor, v němž představil cíle, kterými se chce zasadit o to, aby šíření nákazy v Česku zpomalilo a země se opět zařadila mezi bezpečné státy.

Co říkáte na to, že v takto těžké situaci, po rezignaci Adama Vojtěcha, premiér Andrej Babiš zvolil vás na post ministra zdravotnictví?

Nabídka je nesmírně zavazující. V běžné době bych asi dlouho zvažoval, jestli ji vzít či nevzít. Ale vzhledem k vyhroceným podmínkám, si člověk nemůže dovolit říct, že ne. Současná situaci si vyžaduje akutní řešení. Co se týká mé profese, odbornost je plně spojena s takovýmto typem krizových situací a z toho důvodu jsem se rozhodl, že nabídku přijmu.

Předpokládám, že rezignace Adama Vojtěcha pro vás byla stejně jako pro všechny, překvapením... Je to opravdu tak, jak říkal premiér, že byl politikou už unavený?

Tlak v posledních týdnech a dnech byl enormní. Lidsky to naprosto chápu. Ministr Adam Vojtěch odvedl obrovský kus práce a mohu to ze svého působení na ministerstvu posoudit. Řešila se celá škála různých problémů, které nesouvisely přímo s koronavirovou krizí a následně se to otočilo čistě do krizového managementu, jak zvládnout narůstající počty případů.

Kladl vám při schůzce pan premiér, při které vás navrhl na post ministra zdravotnictví, něco na srdce?

Bavili jsme se o aktuální situaci. Je to úkol zcela zřejmý. Je to úkol, který by měl v nějakém časově omezeném horizontu vyřešit problematiku epidemie COVIDU, která tady je. A v tuto chvíli jsme v situaci, kdy dochází k rapidnímu nárůstu případů. A to vůbec nejdůležitější je zmobilizovat kapacitu nemocnic, tedy klinickou bázi, abychom zvládli případný nárůst pacientů, kteří budou vyžadovat hospitalizaci.

V první fázi epidemie jste ukázal, že s virem dokážete bojovat. Jaký je v tuto chvíli váš přesný cíl, pokud jde o epidemii?

Úkol je nesmírně složitý. Není to založeno na v celku rychlém řešení ve smyslu zavřeme všechno a počkáme, až případy poklesnou. Je to o tom nastavit přesně opatření tak, abychom nepoškodili ekonomiku a co možná nejvíce ovlivnili narůstající trend viru. V tom bude obrovský kus práce a nikdo není schopen garantovat, že se to podaří. Celkově problém je poměrně rozsáhlý a celková dráha šíření viru je poměrně dlouhá.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.