Ministři by měli zvládat základy ekonomie, doporučuje vysokoškolský odborník po výrocích o zestátnění ČEZ

Vít Rakušan
Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 7. 2. 2024

Komentář: Zápal v politické činnosti někdy přináší vedlejší škody. Své o tom ví lídr STAN a ministr vnitra Vít Rakušan, který musel žehlit své výroky o zestátnění gigantu ČEZ. Nejlepší cestou, jak se podobným kolizím vyhnout, je podle vyjádření ekonoma Martina Zemana z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze pro portál ŽivotvČesku.cz, aby členové vlády měli znalosti základů ekonomie.

Aktivní šéf hnutí STAN Vít Rakušan se nechal unést debatou v Sokolově, kde prohlásil, že vláda jedná o vyplacení minoritních akcionářů společnosti ČEZ. Oheň byl na střeše a politik musel brát vyřčené zpět. "Nahodilé a zmatené kurzotvorné výroky, které jsou přenášené bez znalosti věci, můžou nejenom znamenat změnu tržní hodnoty podniku v rámci desítek miliard korun, ale i snížit důvěru investorů v kapitálový trh v České republice," podotkl na konto ministrovy prostořekosti pro ŽivotvČesku.cz ekonom Martin Zeman.

Poukázal na to, že gigant ČEZ je klíčovým podnikem české ekonomiky. A proto je nutno našlapovat po špičkách. "Navíc nezapomínejme, že ČEZ je z pohledu české burzy a kapitálového trhu dominantním titulem a o možnosti jeho zestátnění se diskutuje již od roku 2022," uvedl Martin Zeman. 

Podle vysokoškolského odborníka by měli členové vlády ovládat nejenom um politický, ale zaměřit by se měli i na znalosti ekonomické. Poučený ministr prostě bude vědět, že některé výroky mohou neblaze zahýbat trhem. A raději je proto nepronese, ačkoliv by k tomu lákala situace –⁠⁠⁠⁠⁠ například v podobě hojné přítomnosti novinářů a vášnivých diskutérů.

"Jsem přesvědčený, že základy ekonomie by měli ovládat nejenom místopředsedové vlády, ale každý jeden ministr. Nejenom výroky o budování kritické infrastruktury, ale hlavně samotné rozhodování o konkrétní podobě kritické infrastruktury by mělo být založeno na ekonomických znalostech. Státní rozpočet má ostatně pro rok 2024 plánované výdaje na úrovni 2 200 miliard korun. To bychom mohli očekávat, že osoby, které výrazným způsobem spolurozhodují o této sumě, budou mít zvládnuté nejenom základy ekonomie," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ekonom Martin Zeman.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.